Njerëzit po shikojnë ‘kinema’ nga shtëpitë e tyre/ Filmat më argëtues të vitit 2022

27/12/2022 15:00

Biznesi i filmave po kalon një transformim, i nxitur nga rënia e të ardhurave nga arkat, pasi më shumë njerëz preferojnë të shikojnë filma argëtues në komoditetin e shtëpive të tyre.

Për sa i përket lëshimeve, vlen të theksohet se pati shumë publikime këtë vit nga regjisorë të mirënjohur, duke përfshirë Darren Aronofsky, Noah Baumbach, Damien Chazelle, Antoine Fuqua, Martin McDonagh, Sam Mendes dhe David O. Russell , që u panë, u konsideruan dhe vlerësuan. Në të vërtetë, nëse kishte një paragjykim këtu këtë vit, ishte ndaj filmave që argëtuan gjerësisht, me disa përjashtime.

Pra, çfarë e bëri listën “e bukur”?

“Apollo 10 ½: A Space Age Childhood”: Vështrimi i animuar i Richard Linklater-it me rotoskop në rininë e tij duke u rritur nën hijen e NASA-s është një lloj nostalgjie që ilustron se si ishte jeta në atë kohë, gjatë një epoke kur televizorët ishin të vegjël.

“Avatar: The Way of Water”: James Cameron përsëri merr një histori dhe e kthen atë në një demonstrim epik, moderne  që praktikisht kërkon të ngrihesh nga divani dhe të shkosh në një kinema për ta parë në ekranin më të madh që mundesh.

"Avatar: The Way of Water" returned to Pandora, 13 years later.

“Everything Everywhere All at Once”: Jo gjithçka funksionoi në këtë depërtim drejt universeve alternative dhe shtigjeve të pandërprera, por kjo përzierje aksion-komedi-shkencore përfaqëson një nga filamt më kreativë të vitit.

“The Fabelmans”: Dritarja thellësisht personale e Steven Spielberg se si përvojat e tij rinore e shndërruan atë në regjisorin që u bë, është padyshim e mbushur me nostalgji. Pak i shpërndarë në formatin e tij,  filmi ka gdhendur kaq shumë momente në kujtimet tona.

Gabriel LaBelle as Sammy Fabelman in Steven Spielberg's "The Fabelmans."

“Glass Onion: A Knives Out Mystery”: Shkrimtari-regjisori Rian Johnson ka arritur të ringarkojë dhe ende të kapë trillimin, zgjuarsinë dhe argëtimin e këngës së tij origjinale, me Daniel Craig ku duhet të kishte kaluar më shumë kohë në kinema përpara se ta shikoje në Netflix.

“Good Luck to You, Leo Grande”: Dërguar direkt te Hulu, kjo dyshe për Emma Thompson si e ve, e cila mban një punonjëse seksi (Daryl McCormack) dhe e bën atë me pyetje rreth jetës dhe punës së tij ishte e ëmbël, qesharake dhe në përgjithësi e lezetshme.

Emma Thompson and Daryl McCormack in "Good Luck to You, Leo Grande."

“RRR”: Kjo fantazi historike indiane i ka të gjitha, duke përfshirë një bollëk energjie dhe sekuenca të egra aksionesh. Një film që bazohet në çdo numër zhanresh dhe ende arrin të vijë i freskët dhe i gjallë.

“Till”: Performanca tronditëse e Danielle Deadwyler si Mamie Till Mobley, duke u përballur me vrasjen e djalit të saj Emmett në Mississippi në vitin 1955, ngriti dhe rinovoi vëmendjen ndaj kësaj historie tragjike, në një film që trajton me ndjeshmëri vrasjen.

Jalyn Hall as Emmett Till and Danielle Deadwyler as Mamie Till Mobley in "Till."

“Top Gun: Maverick”: Pavarësisht se erdhi 36 vjet pas origjinalit, ky vazhdim priti gjatë pandemisë për të ndarë përvojën me shikuesit e filmit dhe i shpërbleu ata me një fluturim emocionues me  Tom Cruise  në mënyrë të përkryer.

Tom Cruise put on the flight suit again in "Top Gun: Maverick," and came to the rescue of movie theaters.

“Turning Red”: Pixar nuk është trajtuar veçanërisht mirë nga studioja e saj mëmë në epokën e Disney+, gjë që shpjegon pse kjo histori e mrekullueshme e ngrohtë dhe shumë qesharake  u dërgua drejtpërdrejt në transmetim. Filmi funksionon në shumë nivele, por shndërrimi në një panda gjigante rezulton të jetë një metaforë e mrekullueshme për poshtërimet dhe konfuzionin që lidhet me pubertetin.

Pixar's "Turning Red" featured its young protagonist transforming into a giant red panda.

FOTO GALERI
1/9

Top Channel