Shumë destinacione janë perfekte për muajt e dimrit dhe ne nuk po flasim vetëm për vendpushimet e skive.

Siç ndodh, ka një bollëkalternativash të shkëlqyera pavarësisht nëse zgjidhni të udhëtoni vetëm, me një partner ose me fëmijët. Cilado qoftë pushimi dimëror i zgjedhjes suaj, këtu janë vendet më të mira për të udhëtuar gjatë muajve të ardhshëm, hotelet dhe itineraret për të rezervuar dhe aktivitetet që i bëjnë ato të paharrueshme. Njihuni me to:

1.Udhëtoni në valet e mëdha të Cornwall

Nëse jetoni në MB, nuk keni pse të shkoni jashtë vendit për të bërë surfing. Dimri është sezoni kulmor për sërfistët britanikë, të cilët vijnë për të hipur në valët më të mëdha (më e famshmja Cribbar 8 metra në Fistral, një plazh që pret një nga garat më të mëdha të Evropës) dhe të kalojnë mbrëmjet e tyre në baret piktoreske të qarkut. Cornwall është padyshim më i ftohtë se, le të themi, Malibu, por për shkak se del në Atlantik, ekziston një rrymë tropikale që e bën ujin më të ngrohtë se shumica e vendeve të tjera në MB.

Qëndroni këtu: Hotel Watergate Bay

Gjithçka në lidhje me Hotelin Watergate Bay është përshtatur për sërfistët. Ka një shkollë të pajisur plotësisht për sërf, ku mund të planifikoni mësime. E vendosur në një plazh mahnitës të izoluar, ai gjithashtu ka një restorant dhe një kafene që shërbejnë ushqime deti të kapur nga peshkatarët vendas. Dhomat janë të bollshme dhe moderne.

2.Zbuloni kafshë të egra në Ishujt Galapagos

Duke pasur mundësinë, shumica e njerëzve do të vizitonin Galapagos pa hezitim. Është një parajsë e peisazheve tropikale, plazheve me rërë dhe kafshëve të egra të bollshme që bashkëjetojnë me banorët vendas. Ishujt janë një vend i mrekullueshëm për një pushim familjar dimëror, me mot më të ngrohtë dhe pak turistë në shtigjet e safarit. Për të përfituar sa më shumë nga bollëku i jetës së egër këtu, qëndroni larg vendpushimeve bregdetare dhe bazohuni në një nga kampet e shumta të safarit, ku një udhërrëfyes mund t’ju shoqërojë për të parë jetën e egër. Sigurohuni që të merrni një aparat fotografik për të kapur iguanat dhe pinguinët e rrallë.

Qëndroni këtu: Galapagos Safari Camp

I vendosur në një pyll të harlisur, ky kamp ofron tenda luksoze dhe suita familjare. Pajisjet janë të një standardi të lartë dhe modern, ka një bar, një pishinë dhe një bibliotekë. Kampi është në zemër të shkretëtirës. Mysafirët zgjohen nga tingujt e thirrjeve të zogjve dhe breshkave që zvarriten nëpër shtëpiza. Kampi ofron itinerare të personalizuara për t’iu përshtatur interesave tuaja, pavarësisht nëse dëshironi të vizitoni plazhet e llavës së zezë dhe të dalloni flamingot.

3.Ndiq Dritat Veriore në Norvegji

Vijat e gjelbra takohen me pika magjike rozë dhe blu kur aurora borealis ndriçon qiejt në Skandinavinë veriore. Është një nga pamjet natyrore më të pakapshme dhe të mrekullueshme në Tokë dhe midis shtatorit dhe marsit, Tromsø në Norvegji bëhet një nga vendet më të mundshme për t’i parë ato. Qyteti është afër Rrethit Arktik dhe shërben si një qendër për vizitorët për të eksploruar rajonin dhe për të marrë pjesë në slitë të qenve ose për të thithur kulturën indigjene Sami. Për shkak se dritat e veriut janë kaq të paparashikueshme, udhëtarët inkurajohen të punësojnë një udhërrëfyes lokal për t’i ndihmuar në ndjekjen e tyre, gjë që mund të zgjasë disa ditë. Sapo ky teatër astral të pushtojë qiejt, është një skenë që do të mbetet me ju përgjithmonë.

Qëndroni këtu: Kabina Lauklines

Kabinat komode dhe me cilësi të lartë të Lauklines janë të kërkuara, falë atmosferës familjare dhe aktiviteteve dimërore, çdo gjë nga peshkimi me miza deri tek slita. Lauklines ka një marrëdhënie të gjatë me Gunnar Hildonen dhe mund të rezervojë shërbimet e tij për turne private që përfshijnë darka tradicionale norvegjeze pranë zjarrit.

4.Sërf në shpatet në Zvicër

Edhe pse teknikisht i paraprin snowboarding, snurfing (snow surfing) është zbehur shumë. Megjithatë, gjatë dekadës së fundit, argëtimi retro ka pasur një ringjallje të vogël, veçanërisht në vendpushimet e skive nëpër Alpe, ku skijuesit e dëborës po shikojnë prapa në rrënjët e sportit të tyre. Është një mënyrë zhytëse, relaksuese për të marrë pamje mahnitëse ndërsa provoni diçka të re.

Qëndroni këtu: Hotel Valsana

Hoteli Valsana ofron një qëndrim luksoz. Menaxheri i hotelit (dhe profesionisti i snurfing-ut) Claudio Laager i udhëzon vetë vizitorët në shpate. Është pjesë e programit Moving Mountains të hotelit, i cili ofron një sërë përvojash në natyrë që synojnë rilidhjen e mysafirëve me natyrën. Dhomat kanë një atmosferë të ngrohtë dhe të pasur alpine dhe ushqimi merret në vend nga malet Grison.

5.Vizitoni vreshtat në Afrikën e Jugut

Cape Winelands janë përgjegjëse për disa nga vjeljet më të mira dhe më të nënvlerësuara në Tokë dhe stina e dimrit (ose vera në Afrikën e Jugut) është koha e përsosur për t’u vizituar. Dy fshatrat ankoruese të Franschhoek dhe Stellenbosch janë të gjallë me turistë nga pjesa tjetër e vendit dhe rrushi po rritet ende në vreshtat në këtë kohë të vitit. Shumë punishte vere kanë dhoma degustimi, akomodime dhe restorante të shkëlqyera të ngrënies. Nëse ideja juaj për një arratisje dimërore është të pushoni në rrezet e diellit vendet e verës në Afrikën e Jugut mund të jenë vendi juaj i ri i lumtur.

Qëndroni këtu: Leeu Estates

Ka shumë zhurmë rreth Leeu Estates. Ky bodrum i stilit holandez në Franschhoek nuk është vetëm një mjedis paqësor për të shijuar verërat e familjes Mullineux dhe Leeu, por ka gjithashtu një galeri që shfaq vepra nga artistë të Afrikës së Jugut, si dhe një banjë të klasit botëror dhe suita të bollshme. Programi i shijimit të verës drejtohet nga somelierë shumë të kualifikuar dhe të ftuarit kanë mundësinë të provojnë shishe Franschhoek me disponueshmëri të kufizuar, duke përfshirë disa që mund të mos jenë as të disponueshme në treg. E përkryer nëse jeni duke kërkuar për një arratisje romantike.

6.Relaksohuni në burimet e nxehta në Japoni

Burimet e nxehta, janë një pjesë e madhe e jetës në Japoni. Njerëzit nga i gjithë vendi do të kalojnë fundjavat e tyre duke u larë në ujin e burimit vullkanik, duke përfituar nga mineralet që janë provuar se përmirësojnë qarkullimin e gjakut dhe lëkurën e pastër. Ju mund të gjeni resorte, ose ryokans, në të gjithë Japoninë, por sugjerimi ynë është të vizitoni qytetin e vogël dhe atmosferik pranveror të Yamagata (tre orë nga Tokio me tren), i cili është i famshëm për ndërtesat e tij prej druri që qëndrojnë përgjatë një lumi. Në dimër, bora i mbulon shtëpitë me ndriçim të shkëlqyeshëm për të krijuar një skenë magjike alpine.

Qëndroni këtu: Ginzan Onsen në Inn Fujiya

Ju jeni të llastuar për të zgjedhur në Yamagata, por burimi i nxehtë i Ginzan në Inn Fujiya 300-vjeçar është zgjedhja jonë. Ka pesë banja private, duke përfshirë një në çati që ka pamje nga malet. E dizenjuar nga Kengo Kuma, një nga arkitektët më të famshëm japonezë, ajo lidh estetikën tradicionale të qytetit me arkitekturën moderniste me shtresa bambuje. Ylli këtu është Jeanie Fuji, vëmendja e së cilës ndaj detajeve e ka bërë atë një personazh të vogël të famshëm në Japoni. Theksi i saj në mirëqenien e mysafirëve të saj do t’ju lërë plotësisht të mahnitur.

7.Shkretëtira dimërore në Spanjë

Shkretëtira dimërore e Pirenejve spanjollë është një nga sekretet më të ruajtura të Katalunjës. Turne nëpër fshatra dhe lugina me kishat e tyre romane në një sfond bore është diçka që çdo shëtitës i etur duhet ta përjetojë të paktën një herë. Ky është shansi juaj për të provuar udhëtimin me këpucë dëbore. Këpucët e specializuara do t’ju ndihmojnë të lëvizni me lehtësi. Tërheqja më e madhe për të ecur në Pyrenees në dimër është se ka qiejt e natës më të kthjellët dhe më të errët në Evropë, kështu që fshatarët dhe turistët ulen së bashku për të shijuar shikimin e shkëlqyer të yjeve.

Ku të qëndroni: Casa Allué

Aragon Active organizon itinerare gjashtë-ditore me ekspertët dhe udhërrëfyesit vendas, Lucy dhe Simon, të cilët mirëpresin mysafirët në fermën e tyre të rinovuar të shekullit të 17-të. Me akomodimin dhe ushqimin e përfshirë, ju mund të kaloni më pak kohë duke u shqetësuar për logjistikën dhe më shumë kohë duke shijuar madhështinë e maleve dhe fshatrave me dëborë.

Top Channel