Gjithçka rreth Lily Collins dhe suksesit të saj fenomenal në “Emily in Paris”!

14/12/2022 14:02

Ajo ka aktruar që në moshën 2-vjeçare dhe e famshme që në adoleshencë, duke marrë çmime dhe vlerësime gjatë rrugës.

Por që nga suksesi fenomenal i “Emily in Paris”, karriera e Lily Collis ka ndryshuar duke e bërë atë parisiene e preferuar e të gjithëve. Në këtë artikull Lily flet për admirimin e saj për pozitivitetin e palëkundur të alter egos së saj si dhe projektet e reja emocionuese në të cilat po punon.

Ndërkaq, “Emily në Paris” do të ketë edhe një sezon të katërt. Shfaqja është prodhuar nga vetë produksioni i ‘Star Darren Star Productions’ në bashkëpunim me ‘MTV Entertainment Studios’ dhe ‘Jax Media’. Seriali zhvillohet në Paris, Francë dhe është i përqendruar rreth gruas amerikane nga Mid-Western Emily, e cila gjen punën e saj të ëndrrave në Savoir dhe zhvendoset në “City of Light” për të ndjekur karrierën e saj.

Të luaj dikë si Emily, mund të më japë një nxitje kur as nuk e di që kam nevojë… Thjesht që të jem në gjendje të ndjej një ndjenjë pozitive. Kjo është ajo që Emily bën për mua.

Guidat turistike franceze tani po ofrojnë edhe ekskursione me temë Emily, duke marrë në çdo sfond ku personazhi ka ngrënë, pirë, puthur. Ashtu si në ciklet e mëparshme të xhirimeve, ajo mori një apartament në Paris për katër muajt e xhirimeve me bashkëshortin e saj, Charlie McDowell, një regjisor dhe skenarist. Çifti eksploroi Parisin me skuterë elektrikë.

Kur ishte në ‘lëkurën’ e Emily, Collins shpesh ballafaqohej me fansa dhe gjërat u bënë të çuditshme.

Është shumë qesharake, e çuditshme dhe e ëmbël, të shohësh njerëz, duke vizituar qytetin, duke u veshur si personazhi dhe duke bërë foto. Njerëzit erdhën tek unë dhe më thanë: “Unë e paketova çantën time sipas asaj që do të vishte Emily. Më thërrasin Emily gjatë gjithë kohës. E marr si kompliment. Emily është dikush që është optimiste dhe e drejtuar nga zgjidhjet dhe të luajë dikë si Emily mund të më japë një shtysë kur as nuk e di se kam nevojë për të. Është me të vërtetë e rëndësishme që të jeni në gjendje të prekni veten dhe të kuptoni se çfarë keni nevojë dhe çfarë dëshironi.  Unë jam padyshim dikush që mendon shumë gjatë gjithë kohës. Unë kam qenë gjithmonë një avokate e vërtetë e kujdesit për veten, vetë-reflektimit, ditarit, terapisë, çfarëdo qoftë ajo që ju ndihmon të përqendroheni. Për mua, ka shumë nga jeta ime që jetohet publikisht, kështu që dua të sigurohem që mund të mbaj një ekuilibër. Jo vetëm për veten time, por edhe për familjen time të ardhshme dhe për jetën time.

Pjekuria e Collins ka lindur nga një fëmijëri e kaluar në sytë e publikut. Ajo u rrit në Los Anxhelos, babai i saj është këngëtari, bateristi dhe kompozitori britanik Phil Collins dhe nëna e saj, Jill Tavelman, është një filantropiste dhe shitëse antike dhe filloi të aktrojë në mënyrë profesionale në moshën dy vjeçare. Lily fitoi role në “The Blind Side” të vitit 2009, së bashku me Sandra Bullock, “Mirror Mirror” të 2012, për të cilën ajo mori një nominim për Golden Globe.

Unë kam qenë gjithmonë dikush që është shumë i hapur. Për disa gjëra konsiderohem e turpshme ose konfuze. Mendoj se dola në botë duke dashur të bëj, duke dashur të tregoj. Isha shumë e pasionuar, e tërbuar, energjike. 

Ajo i referohet “The Bone”, dramën e vitit 2017 në të cilën ajo luajti një 20-vjeçare që po luftonte me një çrregullim të të ngrënit, duke u mbështetur në përvojat e saj të cilat i detajoi në një përmbledhje esesh të botuar atë vit. Sot, Collins ka më shumë se 25 milionë ndjekës në Instagram. Viti 2023 duket i ndritshëm për Collins. Pasi ka marrë një rol producent me ‘Emily in Paris’, ajo është e emocionuar që është më shumë një forcë aktive pas kamerës me Case Study Films, kompania e prodhimit që ajo lançoi në nëntor me bashkëshortin e saj dhe partnerin e tyre, Alex Orlovsky.

Treshja punoi së bashku në Windfall, një film në të cilin ajo luajti dhe që drejtoi McDowell, një përvojë që ajo e përshkruan si “shumë të veçantë”. Ndër projektet në zhvillim janë “Razzlekhan: The Famous Crocodile of Wall Street”, bazuar në një artikull të ‘New York Magazine’ për të ashtuquajturat Bonnie dhe Clyde të Bitcoin dhe ‘The Complicice’, bazuar në thrillerin psikologjik të Lisa Lutz. Megjithëse Collins është planifikuar të luajë në të dy produksionet, ajo këmbëngul se kjo nuk do të jetë gjithmonë kështu.

E di që nuk jam personi i duhur për të treguar të gjitha historitë që dua të tregoj, por kjo nuk do të thotë se nuk mund të jem pjesë e tregimit.

Një tjetër ngjashmëri mes Collins dhe homologes së saj në ekran është vlerësimi i modës. Sot, ajo ka veshur xhinse dhe një triko shumëngjyrëshe, të thurur nga gjyshja e saj e ndjerë, Jane.

Unë kam gjashtë prej tyre! Sa herë që unë i vesh ato, njerëzit janë si: ‘Ku i merrni ato?’.

Ajo përmend Les Merveilles de Babellou në Paris si një thesar të cilësisë së mirë, ku përfundoi duke zgjedhur pjesë për Emily, së bashku me kostumografen Marylin Fitoussi. Megjithatë, puna në Paris nuk është e gjitha xhaketa Jean Paul Gaultier.

FOTO GALERI
1/7

Top Channel