Zbulimi me rëndësi ndërkombëtare, gjerdani mesjetar që po mahnit arkeologët!

08/12/2022 13:13

Një gjerdan ari që daton në vitet 630-670 pas Krishtit është gjetur nga arkeologët pranë Northampton në Britani.

I përshkruar nga arkeologët si më i pasuri i llojit të tij, gjerdani përmban 30 varëse dhe rruaza të bëra nga monedha romake, ari, qelqi dhe gurë gjysmë të çmuar.

Objekti 1300-vjeçar u gjet në një varr që mendohet se i përket një gruaje me status të lartë, ose nga familja mbretërore. Ekspertët e kanë cilësuar të rëndësishëm ndërkombëtarisht këtë zbulim. Arkeologët nga Muzeu i Arkeologjisë së Londrës (Mola) e gjetën gjerdanin gjatë gërmimeve përpara një ndërtimi banesash në Harpole, në perëndim të Northampton.

Gjatë gërmimeve u zbuluan gjithashtu edhe dy enë të dekoruara, një enë e cekët prej bakri dhe një kryq i dekoruar me përshkrime të fytyrave njerëzore të derdhura në argjend.

Para dy dekadave të fundit, përzierja e bizhuterive prej ari dhe argjendi konsiderohej një ‘faux’ e madhe e modës, e ngjashme me kombinimin e të zezës me ngjyrën blu të errët. Përdoruesit e bizhuterive ishin ose në anën e argjendtë ose të artë, me pak ose aspak përjashtim.

Por shpejt përpara në vitin 2022, kombinimi i të dy metaleve njëkohësisht është një nga tendencat më të mëdha të bizhuterive të momentit. Do të duhet të merrni parasysh ekuilibrin, të plotësoni nëntonin tuaj dhe, natyrisht, shtresën.

Top Channel