Sipas Forbes 2668 persona janë renditur si njerëzit më të pasur të planetit, 87 më pak se një vit më parë.

Forbes ka llogaritur çmimet e aksioneve dhe kurset e këmbimit nga 11 marsi 2022 për të llogaritur vlerën neto.

Ata kanë një vlerë kolektive 12.7 trilion dollarë, 400 miliardë dollarë më pak se në vitin 2021.

Njeriu më i pasur edhe për këtë vit vlerësohet Musk me 219 miliardë dollarë.

Rënia më dramatike ka ndodhur në Rusi, ku ka 34 miliarderë më pak se vitin e kaluar pas pushtimit të Ukrainës nga Vladimir Putin, dhe Kinës, ku një goditje e qeverisë ndaj teknologjisë kompanitë kanë çuar në 87 miliarderë kinezë më pak në listë.

Megjithatë,  më shumë se 1000 miliarderë që janë më të pasur se një vit më parë. Dhe 236 të ardhur janë bërë miliarderë gjatë vitit të kaluar, duke përfshirë të parën nga Barbados, Bullgaria, Estonia dhe Uruguai.

Amerika ende kryeson botën, me 735 miliarderë me vlerë kolektive 4.7 trilionë dollarë.

Kina mbetet në vend të dytë, me 607 miliarderë me një vlerë kolektive 2.3 trilion dollarë.

Lista e plotë e miliarderëve të botës

Elon Musk – 219 miliardë dollarë/ Bashkëthemeloi gjashtë kompani duke përfshirë prodhuesin e makinave elektrike Tesla, prodhuesin e raketave SpaceX dhe startupin e tunelit Boring Company.

Jeff Bezos – 171 milion dollarë/ Themeloi gjigantin e tregtisë elektronike Amazon në vitin 1994 nga garazhi i tij në Seattle. Ai dha dorëheqjen si CEO për t’u bërë kryetar ekzekutiv në korrik 2021.

Bernard Arnault dhe familja – 158 miliardë dollarë/ Bernard Arnault mbikëqyr perandorinë LVMH të rreth 70 markave të modës dhe kozmetikës, duke përfshirë Louis Vuitton dhe Sephora.

Bill Gates – 129 miliardë dollarë/  Bill Gates e ktheu pasurinë e tij nga firma softuerike Microsoft në prona të larmishme, duke përfshirë investimet në energji me karbon zero.

Warren Buffett – 118 miliardë dollarë/ I njohur si “Oracle of Omaha”, Warren Buffett është një nga investitorët më të suksesshëm të të gjitha kohërave.

Top Channel