16 ditë në det të hapur për një kauzë të fortë/ Notari i guximshëm thyen rekordin e radhës (Fotot)

10/11/2022 17:42

Pasi kishte notuar më parë në ujërat më të ftohta në botë, për sfidën e tij të fundit, Lewis Pugh shkoi në ekstremin e kundërt.

Ai u bë personi i parë që notoi përtej Detit të Kuq muajin e kaluar, që zgjati 16 ditë dhe e pa atë të ndeshej me valë të forta, anije transporti dhe peshkaqenë.

Ndërsa dielli i rrihte në shpinë dhe temperatura e ujit ndonjëherë zvarritej mbi 30 gradë Celsius, Pugh e gjeti veten duke luftuar me rraskapitjen dhe dehidratimin, edhe në kohët më të freskëta të ditës.

“Është një sfidë e rëndësishme“, tha ai për CNNdhe sfida vjen sepse njeriu ndihet shumë i dobët dhe i mungon energjia.”

Pugh, një notar nga Mbretëria e Bashkuar, është mësuar të përballet me kushte ekstreme në disa nga oqeanet më të largëta të botës.

Por noti maratonë nga ishulli Tiran në Arabinë Saudite në Hurghada në Egjipt paraqiste një mori vështirësish, jo më pak për shkak se përfshinte kalimin e trafikut të anijeve në Gjirin e Suezit, zonën që lidh Kanalin e Suezit me Detin e Kuq.

Veç anijeve me mallra, Pugh u godit gjithashtu nga dallgë të mëdha, ndërsa ai luftoi kundër rrymave të rrëmbyeshme për shumicën e notit.

Në total, ai përshkoi një distancë prej rreth 76 milje (123 kilometra) nga 11-26 tetor, duke notuar midis 3.5 dhe 7.5 milje çdo ditë.

 “Çdo ditë, këto valë përplaseshin kundër meje… Thjesht po më kthente trupin mbrapa dhe përpara, mbrapa dhe përpara”, tha ai.

Noti mbartte gjithashtu rrezikun gjithmonë të pranishëm të takimit me një peshkaqen, nga i cili ka rreth 40 lloje të ndryshme në Detin e Kuq, sipas Pugh.

Si mbrojtje, pjesa e poshtme e varkës mbështetëse të Pugh ishte e pajisur me një pajisje elektronike e aftë për të zmbrapsur peshkaqenë brenda një rrezeje prej katër metrash, që do të thotë se mundësia e përplasjes me ta ishte e pakët.

Veç vështirësive, Pugh mbeti i mahnitur nga bukuria e jetës detare.

“Kur notoni nëpër këto shkëmbinj nënujorë koralorë, është absolutisht e pabesueshme sepse ngjyrat janë kaq të gjalla, të verdha, vjollcë, jeshile dhe më pas e gjithë jeta e egër që jeton në to”, thotë ai.

Noti në distanca të gjata të Pugh është për të bindur liderët botërorë që të vendosen zona të mbrojtura detare.

Qëllimi kësaj radhe  ishte të vinte në qendër të vëmendjes shkëmbinjtë koralorë, shtëpia e ekosistemeve detare më të gjalla në planet dhe statusi i tyre i pasigurt mes krizës klimatike.

Shkencëtarët kanë parashikuar se rreth 70% deri në 90% e të gjitha koraleve të gjalla do të zhduken në 20 vitet e ardhshme përballë rritjes së temperaturave të detit.

Sipas gjetjeve nga një agjenci qeveritare australiane të botuara në fillim të këtij viti, ngrohja e ujërave tashmë ka shkaktuar zbardhjen e koraleve në 91% të shkëmbinjve nënujorë.

Pugh, një figurë kryesore në mbrojtjen detare, i cili mban titullin Mbrojtësi i Oqeaneve në OKB,  thotë se koralet dhe jeta e egër në Detin e Kuq janë përshtatur me temperaturat e larta të ujit gjatë mijëra viteve, duke e bërë atë shtëpi të disa prej koraleve më rezistente në botë. Por vende të tjera tregojnë një histori tjetër.

“Kam notuar disa vite më parë në gjerësinë e Maldiveve – një grup ishujsh në mes të Oqeanit Indian – dhe mbaj mend që sapo notova mbi këto shkëmbinj nënujorë koralorë dhe ishin absolutisht të pabesueshëm”, thotë Pugh.

“U ktheva 10 vjet më vonë. Uji ishte ngritur; temperatura e ujit ishte rritur paksa; kafshët ishin zhdukur, dhe ai koral ishte krejtësisht i bardhë, i zbardhur, i ngordhur.”

Këtë javë, Pugh ka udhëtuar në samitin e klimës COP27 në Sharm El-Sheikh, Egjipt,  një vend ku ai kaloi gjatë notit të tij përtej Detit të Kuq.

Atje, ai planifikon të flasë me liderët botërorë për krizën klimatike dhe çfarë do të thotë ajo për të ardhmen e planetit,  ashtu siç bëri në COP26 të vitit të kaluar në Glasgoë të Skocisë, pasi notoi nëpër Ilulissat Icefjord të Grenlandës.

“Unë i shoh rajonet polare dhe shkëmbinjtë koralorë të botës si dy pikat zero të krizës klimatike”, thotë Pugh.

“Dhe arsyeja pse e them këtë është sepse është kaq e dukshme në këto pjesë të botës që kemi një krizë shumë, shumë serioze.”

Në vitin 2015, për shembull, ai notoi poshtë detit Ross në Antarktidë, i cili sot përmban një zonë të mbrojtur që përfshin 1.55 milionë kilometra katrorë, zona e tillë më e madhe në botë me përafërsisht madhësinë e Mbretërisë së Bashkuar, Gjermanisë, Francës dhe Italisë së bashku.

Por Pugh gjithashtu dëshiron që notimet të tregojnë histori për pjesë të botës që shpesh anashkalohen.

“Kur sheh dëme në tokë, është shumë, shumë evidente”, thotë ai.  “Nën ujë, është shumë më sfiduese. Me këto notime, unë u përpoqa t’i çoj njerëzit, të marr publikun, mediat, liderët botërorë – në skenën e krimit dhe t’u tregoj atyre se çfarë po ndodh dhe të shpjegoj pse është e rëndësishme që ne t’i mbrojmë këto vende.”

Ende duke u rikuperuar nga noti në Detin e Kuq, Pugh nuk është i sigurt se në oqeanin e ardhshëm do të zhytet vetëm me veshjen e notit. Tani për tani, ai është i fokusuar në COP27 dhe premtimet e bëra nga liderët botërorë përballë krizës klimatike.

FOTO GALERI
1/11

Top Channel