Lamtumirë Sulejman Maliqati! Përcillet në banesën e fundit legjenda e futbollit shqiptar

06/10/2022 15:14

Homazhet për “macen e zezë të portës shqiptare”, 94-vjeçarin Sulejman Maliqati u zhvilluan sot në hollin e Qendrës së Kulturës “Aleksandër Moisiu” në Durrës.

Emra të njohur të futbollit shqiptar, qytetarë dhe drejtues vendorë i dhanë lamtumirën e fundit mbrojtësit legjendar.

Ai lindi më 1 gusht 1928 në qytetin e Kavajës dhe dy vite më parë, Maliqati u nderua nga presidenti Meta me titullin e lartë “Nderi i kombit”. Për kontributin e dhënë ndër vite në  futbollin shqiptar dhe përgatitjen e brezave të rinj, Maliqati qe nderuar dhe me tituj të tjerë të lartë.

Top Channel