Austin: Po shohim suksese në Herson dhe Harkiv, kjo është inkurajuese

09/09/2022 17:23

Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Lloyd Austin tha se forcat ukrainase po tregojnë shenja suksesi në fushë betejë në dy kundërofensiva dhe se Shtetet e Bashkuara do të mbështesin Kievin në betejën e tij kundër trupave pushtuese ruse “për aq kohë sa të jetë e nevojshme”.

Këto komete të sekretarit të Mbrojtjes, të bëra më 9 shtator në Pragë, vijnë në mes provave në rritje të trupave ukrainase për përparime në rajonin jugor të Hersonit dhe në rrethet në lindje dhe juglindje të Harkivit, qyteti i dytë më i madh i Ukrainës.

Hersoni ka qenë në fokus të luftimeve të mëdha për disa javë, ndërsa shtytja nga Harkivi është shpalosur gjatë dy ditëve të fundit.

“Tani po shohim sukses në Herson”, u tha Austin gazetarëve në Pragë, pas takimit me homologen e tij çeke, Jana Cernochova.

“Po shohim disa suksese në Harkiv dhe kjo është shumë inkurajuese”, shtoi ai./ REL

Top Channel