Mbretëresha në gjendje jo të mirë shëndetësore, anëtarët e familjes mbretërore mbërrijnë në Skoci

08/09/2022 16:52

Shtatë anëtarë të familjes mbretërore sapo kanë mbërritur në Aberdeen, pas lajmit se Mbretëresha Elisabeth është në gjendje jo të mirë shëndetësore.

Fluturimi me shtatë anëtarë të familjes mbretërore u ul në Aeroportin e Aberdee para pak çastesh, shkruan BBC. Fluturimi u nis nga Northolt në orën 14:39 – dhe rreth 200,000 njerëz po e ndiqnin avionin online përmes aplikacionit FlightRaadar 24.

Monarkja ka katër fëmijë, tetë nipër e mbesa dhe 12 stërnipër:

Princi Charles, Princi i Uellsit , është fëmija i saj më i madh dhe trashëgimtari i fronit. Ai është i martuar me Camilla, dukeshën e Cornwall.

Princesha Anne, Princesha Mbretërore, është fëmija i dytë dhe vajza e vetme e Mbretëreshës. Ajo është e martuar me Timothy Laurence dhe ka dy fëmijë me burrin e saj të parë, kapitenin Mark Phillips.

Princi Andrew, Duka i Jorkut , është fëmija i tretë i Mbretëreshës dhe ka dy vajza me ish-gruan e tij, Dukeshën e Jorkut – Princeshën Beatrice dhe Princeshën Eugenie. Ai dha dorëheqjen si një “Royal ” në 2019.

Princi Eduard, Earl i Wessex është fëmija i saj më i vogël. Ai është i martuar me Sophie, konteshën e Wessex dhe ata kanë dy fëmijë – Louise dhe James Mountbatten-Windsor.

Princi William, Duka i Kembrixhit , gjithashtu ka udhëtuar sot në Balmoral. Djali i madh i Princit Charles dhe gruas së tij të parë, Diana, Princesha e Uellsit, ai është i martuar me Katerinën, Dukeshën e Kembrixhit. Ata kanë tre fëmijë – Princi George, Princesha Charlotte dhe Princi Louis.

FOTO GALERI
1/4

Top Channel