Parisi, Roma, Barcelona… Qytetet e Evropës janë një ëndërr, me gjithë arkitekturën e bukur dhe pjesën më të madhe të kulturës që tërheq shumë turistë.

Këtu janë disa nga qytetet e vogla më të bukura në të gjithë Evropën:
Giethoorn, Holandë
Giethoorn shpesh quhet përgjigja holandeze ndaj Venecias.
Ata e quajnë atë përgjigje holandeze ndaj Venecias, por Giethoorn-it i mungon një gjë thelbësore që qyteti italian ka në majë: mbiturizmin.
Ashtu si në Venecia, jeta rrotullohet rreth ujit, këtu nuk ka makina në qendër, kështu që e vetmja mënyrë për të lëvizur është në këmbë ose në ujë.
Bëni një turne me varkë nëpër shtëpitë me kashtë të ulura në ishujt e mbushur me torfe. I uritur? Ndaloni në restorantin Hollands-Venetië me yje Michelin.
Guimarães, Portugali
Guimarães është i përgjumur sot, por ishte kryeqyteti i parë i Portugalisë.
Guimarães është vendimtar për historinë e Portugalisë. Ai u emërua kryeqyteti i parë i vendit në shekullin e 12-të dhe thelbi i tij mesjetar mbetet kryesisht i paprekur plot me manastire, pallate të vjetra madhështore dhe një kështjellë të shkatërruar, e vendosur në majë.
Ashtu si kudo në Portugali, furrat e bukës lokale prodhojnë një pastel të keq, por këtu duhet të provoni specialitetin vendas: torta di Guimarães (një pastë e mbushur me kunguj dhe bajame të bluara).
Roscoff, Francë
Roscoff është një nga qytetet portuale më të bukura në Francë.
Qytetet portuale mund të jenë të zymta. Megjithatë, Roscoff i vogël jo i bukur, në rajonin e Brittany të Francës, i cili e ndërtoi pasurinë e tij në tregtinë detare, duke përfshirë eksportimin e qepëve të famshme rozë në MB.
Sot, është një qendër talasoterapie duke përdorur ujin e detit për të trajtuar kushtet mjekësore, si dhe një qytet i bukur breton.
Varkat e vogla të peshkimit lundrojnë në portin e vogël, duke të të ofruar një pamje mahnitëse.
Anghiari, Itali
Rrugët e Anghiarit ishin projektuar për luftëtarët e epokës së Rilindjes.
Duke qëndruar pezull në një kodër pranë kufirit Toskan-Umbrian, Anghiari është një kënaqësi, qyteti i vogël me mure që rrotullohet rreth vetes.
Është një pedonale rrugicash dhe rrugësh me rrota, të mbushura plot me pallate madhështore që u ndërtuan nga “burrat e armëve” të mistershëm, mercenarë që jetuan në periudhën e Rilindjes.
Zbuloni më shumë rreth tyre në Museo della Battaglia di Anghiari, i cili gjurmon historinë e një beteje të rëndësishme mesjetare që u zhvillua në rrafshinën jashtë qytetit.

Nafplio, Greqi

Nafplio ishte kryeqyteti i parë i Greqisë moderne.
Nafplio i mrekullueshëm shtrihet në Detin Egje në Peloponez, me kështjellën e tij të ndërtuar nga Venediku që futet në ujë (në fakt, ka tre kështjella për t’u vizituar) dhe një qytet të bukur të vjetër që shtrihet pas mureve të vjetra.
Ky ishte kryeqyteti i parë i Greqisë moderne, kështu që ka gjëra për të bërë me maja. Ka një lido, nëse doni të bëni një zhytje të sigurt në det, dhe nëse historia është më tepër gjëja juaj, muzeu arkeologjik përmban objekte që datojnë që nga epoka mikene.

Mostar, Bosnjë dhe Hercigovinë

Ura e Mostarit tërheq vizitorë nga i gjithë rajoni.
Stari Most i Mostarit, ose “Ura e Vjetër”, e ndërtuar nga osmanët në shekullin e 16-të, konsiderohej prej kohësh një nga shembujt më të mirë të arkitekturës islame ballkanike.
Duke u ngjitur lart përgjatë lumit Neretva, është një nga pamjet më të famshme në Ballkan dhe tradicionalisht vendasit zhyten nga ura.
Ura u shkatërrua në nëntor 1993 nga forcat kroate gjatë luftërave ballkanike. Një urë u rindërtua në vitin 2004 dhe sot, Mostari është një destinacion i dashur në Bosnje dhe Herzigovinë.

Mazara del Vallo, Siçili

Mazara del Vallo është një nga qytetet më të bukura të peshkimit të Siçilisë.
Siçilia u themelua nga fenikasit gati 3,000 vjet më parë dhe  është parë një mori kulturash që rrjedhin nëpër ishull.
Zona e tij Kasbah është e ngjashme me një medinë të Afrikës së Veriut, ka një komunitet të fortë Tunizian dhe do të keni më shumë gjasa të gjeni më shumë kuskus në meny sesa makarona.
Clovelly, Mbretëri e Bashkuar
Gomarët ishin e vetmja mënyrë për t'u afruar me Clovelly-n e lezetshme.
Gomarët ishin mënyra e vetme për t’u ngjitur dhe zbritur në rrugët e pjerrëta të Clovelly, një fshat i bukur peshkimi në Devon, Anglia jugperëndimore.
Sot, ata ende nuk kanë arritur të sjellin makina, pasi ndodhet në fund të një shkëmbi prej 400 këmbësh.
Dinkelsbühl, Gjermani
Dinkelsbühl ulet në 'rrugën romantike' të Gjermanisë.
Një qendër e lezetshme historike, shtëpi me dru dhe kulla të forta, Dinkelsbühl i ka të gjitha. I mbështjellë me mure mesjetare me një kishë të madhe gotike, Shën Gjergjit, i cili ishte mjedisi i filmit të Werner Herzog “Enigma e Kaspar Hauser”.
Korçula, Kroaci
Korçula ulet në një gadishull që varet nga ishulli me të njëjtin emër.
Korçula është një vend i cili të ofron të gjitha mundësitë për të kaluar kohë të bukura pranë detit.
Vendasit thonë se aventurieri Marko Polo ka lindur këtu, pavarësisht se venedikasit e kundërshtojnë këtë.
Ky është një qytet i klasit botëror, me rrugë të bardha që shkëlqejnë dhe ndërtesa të gdhendura nga guri, ujë pothuajse gjatë gjithë rrugës dhe ndërtesa të bukura të lënë nga venecianët, të cilët sunduan këtu për shekuj.
Kenmare, Irlandë
Kenmare është një nga destinacionet më të mëdha të ushqimit të Irlandës.
Në skajin jugperëndimor të Irlandës, toka shkrihet në oqean në County Kerry. Kenmare lulëzon në gjirin me të njëjtin emër, ku lumi Roughty rrëshqet në det.
CNN shkruan se Kenmare është i njohur për ushqimin e tij dhe për pamjet e tij, me male madhështore që ngrihen pas gjirit të pacenuar.

Piran, Slloveni

Pirani shfrytëzon në maksimum pjesën e Sllovenisë në bregdetin e Adriatikut.
Sllovenia ka vetëm një pjesë të vijës bregdetare, e vendosur në majë të gadishullit të Istrias.
Ndonëse e vogël, kjo zonë bregdetare, e vendosur midis Italisë dhe Kroacisë është shtëpia e disa qyteteve të bukura, duke përfshirë Piranin.
Zhvilluar nga venecianët, të cilët e pushtuan atë në 1283, është një mini Venecia e bukur , me një kambanore të fortë, arkitekturë të shkumëzuar dhe anije peshkimi të ankoruara në portin e vogël.

Reine, Norvegji

Reine është Norvegjia në pamjen e saj më të përsosur.
Ju dëshironi një qytet të lezetshëm norvegjez i largët, i vogël dhe buzë detit. Ju duhet Reine, gëzimi i ishujve Lofoten, kabinat e bukura të kuqe të të cilit qëndrojnë në bazën e majave të thepisura malore që e bëjnë këtë një kryqëzim midis Dolomiteve dhe Ha.
Ky është një nga pikat më spektakolare në arkipelagun Lofoten, me një pamje të mahnitshme të ishujve dhe fshatit, Reinebringen, jashtë.

Regencos, Spanjë

Regencos ulet i qetë në brendësi nga plazhet e Bregut të Bravës.
Për sa i përket brigjeve të Spanjës të mbushura me turistë, Costa Brava, në Katalonjë është relativisht e qetë. Pikërisht në jug të “Trekëndëshit të Dalit” është një zonë malore me fshatra të qeta mesjetare.
Regencos, pak më i madh, ka mbetje të mureve të tij mesjetare, një kishë të bukur dhe shtëpi tradicionale prej guri që rrotullohen nga qendra.

Tarnów, Poloni

Tarnów është një qytet, por ende ka një ndjenjë të qytetit të vogël.
Para së gjithash, ky është një qytet, por në Qytetin e Vjetër do të zbuloni se ai ende ka atë ndjesinë e qytetit të vogël, me ndërtesa të bukura mesjetare që japin një ndjenjë se sa afër ishte Krakovi përpara se të vinte turizmi masiv.
Sheshi i Qytetit të Vjetër është një përzierje e lavdishme e stileve arkitekturore, ka një kishë të bukur gotike dhe shumë trashëgimi hebraike, megjithëse komuniteti u fshi pak a shumë gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Top Channel