Rëndohet bilanci i të plagosurve nga bombardimet në fabrikën e çelikut Azovstal

29/04/2022 16:44

Kryetari i bashkisë së Mariupol,  Vadym Boichenko tha se më shumë se 600 njerëz u plagosën në bombardimet ruse që goditën objektin e improvizuar si spital brenda kompleksit të rrethuar të çelikut Azovstal .

“Ju tashmë e dini se ata hodhën bomba në spital, bombat ajrore e shkatërruan spitalin, dhe kjo është shenjë e një krimi lufte, sepse numri i të plagosurve më parë ishte 170, ndërsa tani është mbi 600”, tha Boichenko.

Bombardimet në fabrikën e çelikut kanë qenë të vazhdueshme, ndërsa evakuimi i civilëve ka qenë i pamundur.

 

Top Channel