Blinken: SHBA do të vendosë se kur do të rihapë ambasadën në Kiev

25/04/2022 09:12

Pas vizitës së tij në Ukrainë, Sekretari Amerikan i Shtetit Antony Blinken ka treguar detajet nga takimi dhe premtimet e dhëna në Kiev.

Gjatë vizitës të së dielës, e cila ishte niveli më i lartë në Ukrainë nga zyrtarët amerikanë që nga pushtimi rus, SHBA njoftoi më shumë se 700 milionë dollarë ndihmë ushtarake shtesë për Ukrainën.

Departamenti i Shtetit tha gjithashtu se diplomatët amerikanë do të fillojnë të kthehen në Ukrainë këtë javë. Blinken thotë se SHBA do të vendosë me kujdes se kur të rihapë ambasadën në Kiev.

Ai shton se foli me shefin e OKB-së të premten dhe do t’i japë një mesazh shumë të fortë presidentit rus Vladimir Putin për nevojën për t’i dhënë fund luftës, nevojën për një armëpushim dhe korridoret për ndihma për të hyrë. dhe njerëzit të dalin jashtë.

Top Channel