Departamenti Amerikan i Shtetit: Kemi besim në fitoren e Ukrainës

24/04/2022 14:05

Zëdhënësi i Departamentit të Shtetit të SHBA, Ned Price beson se Ukraina do të dalë e fituar nga lufta.

Ai tha për BBC se nga kjo luftë, e humbur do të dalë Rusia.

“Kjo do të jetë një fitore për Ukrainën; do të jetë një humbje strategjike për Rusinë,” tha ai.

I pyetur nëse SHBA dhe aleatët e saj po siguronin mjaftueshëm armatim të rëndë, Price tha: “Ajo që kemi bërë është të dërgojmë pikërisht atë që partnerët tanë ukrainas kanë nevojë për të shmangur këtë agresion rus.”

Top Channel