Vijojnë sulmet në Ukrainën lindore, Rusia arrin të pushtojë 42 fshatra në rajonin e Donetskut

21/04/2022 22:42

Trupat ruse tashmë janë fokusuar në zonat lindore të Ukrainës, ku deri më tani raportohet për 42 fshatra të pushtuara.

“Sot 42 fshatra u shtuan në listën e atyre që janë pushtuar. Kjo është në rajonin e Donetsk. Kjo ndodhi sot dhe mund të jetë që forcat tona t’i rimarrin nesër”, tha një ndihmës i Volodymyr Zelenskyt, sipas Sky News.

Lufta në Ukrainë vijon prej disa javësh, duke shkaktuar dëme të pallogaritshme. Ditët e fundit sulmet intensive janë përqëndruar në zonat lindore të vendit duke penguar edhe evakuimin e civilëve.

Top Channel