Regjisorja u qëllua për vdekje, gjobiten me shumën marramendëse producentët e filmit Rust

20/04/2022 21:44

Producentët e filmit “Rust, regjisorja e të cilit u qëllua për vdekje gjatë xhirimeve nga aktori Alec Baldwin, janë gjobitur dhe janë kritikuar ashpër nga autoritetet për mosndjekje të udhëzimeve të sigurisë.

Prodhuesit akuzohen se kishin treguar “indiferencë të qartë ndaj rreziqeve të njohura që lidhen me përdorimin e armëve të zjarrit në sheshxhirime”, tha Departamenti i Mjedisit të Nju Meksikos.

Ky departament ka gjobitur firmën prodhuese të Rust me 136,793 dollarë.

Më 21 tetor të vitit 2021, gjatë xhirimeve të filmit Rust, aktori Baldwin ka shtënë me armë, duke lënë të vdekur kinematografen me prejardhje nga Ukraina, Halyna Hutchins, ndërkaq regjistroi Joel Souza ishte plagosur.

Baldwin ka mohuar se ka përgjegjësi për të shtënat fatale.

“Mendoj se dikush është përgjegjës për atë që ka ndodhur dhe nuk mund ta them se kush është. Mirëpo e di që nuk jam unë”, ka thënë Baldwin gjatë një interviste  më 2 dhjetor të vitit të kaluar.

Top Channel