“Ishte si të jetoje në një makth”, ukrainasja tregon tmerrin e përjetuar për 45 ditë në Mariupol

20/04/2022 23:07

Ukrainasja, Tatyana Burak mbijetoi për 45 ditë në qytetin e rrethuar të Mariupoli, derisa u zhvendos në Lviv bashkë me bashkëshortin e saj.

Pas bombardimeve shtëpia e tyre u shkatërrua ndërsa bashkëshorti i saj mbeti i plagosur. Burak tregoi për CNN përvojën e saj në Mariupol, duke e përshkruar si një përvojë të tmerrshme.

“Ishte një ëndërr e tmerrshme të cilën mijëra njerëz po e ëndërronin në të njëjtën kohë dhe nuk kishte fund. Kështu, ne kaluam shumë kohë në spital sepse ishim të plagosur pikërisht në fillim të këtij sulmi rus dhe na mori nga mjekët tanë ushtarakë në spital dhe kështu ne ndjemë çdo bombë të vetme, çdo predhë të vetme që po shkonte në qytetin tonë”, tha Burak.

Ajo u shpreh se në fillimet e luftës Mariupol ishte “i dënuar” dhe se trupat ruse pushtuan qytetin me idenë se ata ishin atje për të çliruar ukrainasit.

“E kuptuam se nuk ka asgjë për të pritur, se qyteti ynë ishte i dënuar sepse këta njerëz erdhën, siç thoshin, për të na çliruar. Ata nuk e dinin se nga do të na çlironin, por thanë se ne vuanim dhe erdhën të na çlirojnë, na çliruan nga shtëpitë tona, nga punët tona, nga pasuria e gjithë jetës sonë, nga familja. historia. Ata çliruan mijëra njerëz nga jeta e tyre. Ata thjesht, nuk e di. Ata duken se janë thjesht të çmendur dhe të çmendur”, shtoi më tej ajo.

Burak tha se ata nuk nuk e kuptonin se çfarë po bënin, ose po e bënin qëllimisht vetëm sepse donin të vrisnin të gjithë.

Top Channel