Raportohet për shtatë të vrarë dhe 14 të plagosur nga sulmet në Kharkiv ditën e sotme

19/04/2022 20:53

Sipas raportimeve lokale shtatë persona mbetën të vrarë ditën e sotme  nga sulmet në qytetin lindor të Ukrainës, Kharkiv.

Tre nga shtatë viktimat ishin punonjës të urgjencës të cilët po përpiqeshin të çaktivizonin  bombat e pashpërthyera në rajon.

Kryebashkiaku, Ihor Terekhovc dhe prokuroria kanë bërë një përditësim të numrit të viktimave duke konfirmuar numrin e saktë.

“Më shumë se 10 ndërtesa banimi janë dëmtuar, si dhe garazhe dhe një supermarket”, thuhet në në deklaratë.

Sulmet me raketa vazhduan edhe ditën e sotme në rajonin e Kharkivit, ndërsa forcat ruse janë përqëndruar kryesisht në zonat lindore të Ukrainës.

Top Channel