Joe Biden: Lufta në Ukrainë do të vazhdojë të ndikojë në ekonominë botërore

19/04/2022 22:53

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës,  Joe Biden ditën e sotme dha disa detaje nga pasojat e sulmeve ruse në Ukrainë, ndërsa paralajmëroi se lufta në vazhdim do të vazhdojë të “bëjë dëmin” në ekonominë globale.

“Shikoni, ne kemi bërë shumë përparim dhe kemi një mundësi të jashtëzakonshme përpara nesh, por ne e dimë se familjet ende po luftojnë me çmime më të larta”, tha Biden.

Sipas CNN, Biden fajësoi drejtpërdrejt presidentin rus Vladimir Putin, si një “arsye e madhe për inflacion”.

“Pushtimi i Ukrainës ka rritur çmimet e gazit dhe çmimet e ushqimeve në të gjithë botën. Dy shportat kryesore të grurit në botë janë Ukraina dhe Rusia… Ajo që pamë në të dhënat më të fundit të inflacionit ishte muajin e kaluar rreth 70% e rritjes së inflacionit ishte pasojë e rritjes së çmimit të Putinit, për shkak të ndikimit në gaz dhe çmimet e energjisë”, shtoi më tej ai.

Biden u shpreh se po bënte gjithçka që për të ulur çmimet, duke vënë në dukje lëshimin e gazit nga Rezervat Strategjike të Naftës dhe koordinimin e tij me aleatët dhe partnerët e SHBA-së.

“Fakti është se ne jemi në një situatë ku lufta në Ukrainë do të vazhdojë të ndikojë në ekonominë botërore. Do të ndikojë në energji. Ajo do të marrë dëmin e saj në lidhje me ushqimin … Shumë njerëz po lëndohen. Bën një ndryshim të madh, ka një ndryshim të madh, kostoja e një duzinë vezësh, kostoja e një gallon benzine, ka rëndësi”, tha Biden.

Lufta në Ukrainë ka ndikuar në rritjen e çmimeve në shumë shtete, të cilat po ndiejnë pasojat ekonomike.

Shumë vende kanë vendosur sanksione ndaj Rusisë, duke dënuar ashpër agresionin në Ukrainë. Lufta vijon prej disa javësh ndërsa bilanci i pasojave po rëndohet dita ditës.

Top Channel