“Një zgjidhje sigurie afatgjatë”/Boris Johnson diskuton me Zelenskyn

16/04/2022 20:53

Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson ka komunikuar me presidentin ukrainas Volodymyr Zelenskyy këtë pasdite. 

“Kryeministri foli me presidentin ukrainas Volodymyr Zelenskyy këtë pasdite. Kryeministri bëri homazhe për trimërinë e forcave ukrainase që vazhdojnë të mbrojnë me guxim lirinë e vendit të tyre. Presidenti Zelenskyy e informoi kryeministrin për situatën në Mariupol dhe kryeministri tha se ai përshëndeti rezistencën ukrainase në qytet”, tha një zëdhënës.

Dyshja diskutuan nevojën për një zgjidhje afatgjatë të sigurisë për Ukrainën dhe kryeministri tha se do të vazhdojë të punojë me aleatët për të siguruar që Ukraina të mund të mbrojë sovranitetin e saj në javët dhe muajt në vijim gjatë sulmit rus.

“Kryeministri e përditësoi Presidentin Zelenskyy për sanksionet e reja nga Mbretëria e Bashkuar që hynë në fuqi javën e kaluar dhe tha se Mbretëria e Bashkuar do të vazhdojë të sigurojë mjetet për Ukrainën për t’u mbrojtur, përfshirë automjetet e blinduara në ditët në vijim. Kryeministri tha se mbështetja ndërkombëtare për Ukrainën vetëm sa u forcua dhe se ai është i bindur se Ukraina do të ketë sukses dhe se Putin do të dështojë.”

Top Channel