Mbi 100 të vdekur nga rrëshqitjet e dheut në Filipine

14/04/2022 08:26

Numri i të vdekurve nga rrëshqitjet e dheut dhe përmbytjet në Filipine të shkaktuara nga stuhia tropikale Megi arriti në 115 të enjten (14 prill) sipas shifrave zyrtare.

Dhjetëra njerëz janë ende të zhdukur dhe dyshohet se kanë vdekur pasi stuhia e fortë që ka goditur këtë shtet ka shkaktuar shi të dendur gjatë disa ditëve, duke detyruar dhjetëra mijëra të hyjnë në qendrat e evakuimit.

Në provincën qendrore të Leyte — më e prekura nga Megi — rrëshqitjet shkatërruese të dheut shkatërruan komunitetet e bujqësisë dhe peshkimit, duke dëmtuar shtëpitë dhe duke transformuar peizazhin.

Rajoni i prirur ndaj katastrofave është shkatërruar rregullisht nga stuhitë – duke përfshirë një goditje të drejtpërdrejtë nga Super Tajfuni Haiyan në 2013.

Personeli i urgjencës në komunën Abuyog ka nxjerrë dhjetëra trupa nga një fshat bregdetar i shkatërruar nga një rrëshqitje dheu të martën.

Stuhia Megi erdhi katër muaj pasi një super tajfun shkatërroi një pjesë të madhe të vendit, duke vrarë më shumë se 400 persona dhe duke lënë qindra mijëra të pastrehë.

Filipinet – të renditura ndër vendet më të cenueshme ndaj ndikimeve të ndryshimeve klimatike – goditen mesatarisht nga 20 stuhi çdo vit.

Top Channel