50 ditë që nga fillimi i pushtimit rus/ Pse lufta në Ukrainë po hyn në një fazë të re të rëndësishme

14/04/2022 10:54

Kjo e enjte shënon 50 ditë që kur Rusia filloi pushtimin e saj të paprovokuar të Ukrainës më 24 shkurt.

Sulmi nisi me sulme me raketa, përdorim të artilerisë me rreze të gjatë, përpara se të përhapej me shpejtësi në të gjithë Ukrainën qendrore dhe lindore ndërsa forcat ruse sulmuan vendin nga tre anët.

CNN shkruan se plani i presidentit rus Vladimir Putin për të rrëzuar shpejt Kievin dështoi përballë rezistencës së fortë ukrainase, dështimit për të arritur epërsinë ajrore në Ukrainë, problemet e komandës, kontrollit dhe furnizimit dhe përmes humbjeve të mëdha të personelit.

Ndërsa forcat ruse tërhiqen nga zonat afër Kievit për t’u ripërqendruar në lindje, tmerret e pushtimit të tyre kanë marrë jetë cilvilësh të pafajshëm, tortura përdhunime dhe akte të tjera mizore.

Qytetet në të gjithë vendin vazhdojnë të bombardohen pamëshirshëm ndërsa Rusia vendos një grup shkatërrues sulmesh ajrore, duke krijuar një katastrofë humanitare.

Pas 50 ditësh, lufta është gati të hyjë në një fazë të re kritike:

Lufta lëviz në lindje: Putin ka  rishikuar strategjinë e tij të luftës për  t’u fokusuar në përpjekjen për të marrë kontrollin e Donbasit dhe rajoneve të tjera në Ukrainën lindore me një datë të synuar në fillim të majit, sipas disa zyrtarëve amerikanë të njohur me vlerësimet më të fundit të inteligjencës amerikane. Ukraina po përgatitet për një përshkallëzim masiv, me një paralajmërim zyrtar për një betejë që “do t’ju kujtojë Luftën e Dytë Botërore.” Imazhet satelitore tregojnë një numër në rritje të trupave ruse dhe automjeteve të blinduara që derdhen në Ukrainën lindore.

Terreni i ndryshëm: Territori lindor është vendi ku Rusia ka shumë më tepër avantazhe sesa në sulmin e saj të mëparshëm në Ukrainën veriore dhe kryeqytetin, Kiev. Beteja do të zhvillohej në terren të hapur dhe jo në luftime të ngushta në zona urbane dhe të pyllëzuara. Rajoni kufizohet gjithashtu me Rusinë jugperëndimore, duke i lejuar forcat ruse të shmangin llojet e problemeve të mbështetjes, logjistikës dhe komunikimit që penguan pushtimin e tyre të plotë të vendit pothuajse që në fillim.

Furnizimet me armë: SHBA po rrit angazhimin e saj ndaj Ukrainës,  duke dërguar  një shtesë prej 800 milionë  dollarësh armë dhe municione në një paketë që përfshin helikopterë Mi-17, topa Howitzer, drone Switchblade , sisteme radari kundër-artilerie dhe pajisje mbrojtëse për të ruajtur kundër sulmeve të mundshme kimike. Për javë të tëra, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky u është lutur liderëve botërorë për më shumë armë dhe pajisje.

Katastrofa njerëzore: Që nga fillimi i pushtimit, më shumë se 4.6 milionë njerëz kanë ikur nga Ukraina në vendet fqinje dhe mijëra civilë kanë vdekur, duke përfshirë fëmijë, sipas OKB-së. Organizata Botërore e Shëndetësisë ka verifikuar rreth 120 sulme ndaj kujdesit shëndetësor që nga fillimi i pushtimit. Banorët e bllokuar në qytetet nën bombardimet nga sulmet ruse kanë raportuar se nuk ka ushqim, ujë apo ilaçe dhe ndihma është bllokuar nga hyrja.

Akuzat për gjenocid, krime lufte: Presidenti i SHBA Joe Biden i përshkroi mizoritë në Ukrainë si “gjenocid” për herë të parë këtë javë. Prokurori i Përgjithshëm i Ukrainës po heton 5800 raste të krimeve ruse të luftës dhe krimeve kundër njerëzimit, duke përfshirë shënjestrimin e qëllimshëm të civilëve. Imazhet e trupave të shpërndarë nëpër rrugë në Bucha u shfaqën këtë muaj, ndërsa dhjetëra civilë u vranë në një sulm me raketa ruse në një stacion treni.

NATO: Putin filloi luftën duke kërkuar që NATO të mos zgjerohet në lindje dhe të mos pranojë anëtarë të rinj. Ndërsa Zelensky ka pranuar se vendi i tij nuk do të bëhet anëtar, lufta ka bashkuar Perëndimin kundër Moskës. Finlanda dhe Suedi po afrohen gjithnjë e më shumë drejt bashkimit me aleancën ushtarake të udhëhequr nga SHBA.

Top Channel