Autoritetet ukrainase: 186 fëmijë janë vrarë nga forcat ruse që nga fillimi i luftës

12/04/2022 13:23

Të paktën 186 fëmijë në Ukrainë janë vrarë dhe 344 janë plagosur nga pushtimi rus, ka thënë zyra e prokurorit të përgjithshëm ukrainas në Telegram.

Numri më i madh i viktimave ishte në rajonin lindor të Donetskut, ku janë regjistruar 113 vdekje, sipas autoriteteve ukrainase.

Ukraina thotë gjithashtu se 938 institucione arsimore janë dëmtuar nga bombardimet , ku 87 prej tyre janë shkatërruar plotësisht.

Agjencia e OKB-së për fëmijë, UNICEF ka thënë se gati dy të tretat e të gjithë fëmijëve ukrainas, rreth 4.8 milionë  janë larguar nga shtëpitë e tyre që nga fillimi i pushtimit rus.

Top Channel