Zelenskyy telefonatë me kancelarin gjerman, diskutojnë mbi sanksionet shtesë anti-ruse

10/04/2022 13:28
In this handout photo provided by the Ukrainian Presidential Press Office, Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy, right, speaks to German chancellor Olaf Scholz during their meeting at The Mariinskyi Palace in Kyiv, Ukraine, Monday, Feb. 14, 2022. German Chancellor Olaf Scholz visited Ukraine as part of a flurry of Western diplomacy aimed at heading off a feared Russian invasion that some warn could be just days away. (Ukrainian Presidential Press Office via AP)

Presidenti i Ukrainës Volodymir Zelensky ka patur një telefonatë ditën e sotme me kancelarin gjerman Olaf Scholz, ku diskutuan mundësinë e sanksioneve shtesë anti-ruse, si dhe mbështetjes dhe mbrojtjes financiare të Ukrainës.

Zelensky e shpërndau në rrjete sociale njoftimin ku tha se diskutimi i tyre theksoi se të gjithë autorët e krimeve të luftës duhet të identifikohen dhe dënohen.

Zyra e Zelenskyt njoftoi nga nga tjetër në një deklaratë se presidenti kishte mbajtur një telefonatë konferencë me zyrtarët ukrainas gjatë së cilës ishin zhvilluar propozimet e Kievit për një paketë të gjashtë të sanksioneve të Bashkimit Evropian.

Top Channel