Putin emëron gjeneralin me histori “brutaliteti ekstrem” për të udhëhequr ushtrinë kundër Ukrainës

10/04/2022 17:24

Rusia ka emëruar një komandant të ri për luftën në Ukrainë, i cili është një nga oficerët ushtarakë më me përvojë në Rusi.

Gjenerali Alexander Dvornikov, 60 vjeç, thuhet se do të drejtojë përpjekjet që pritet të godasin rajonet lindore.

Zyrtarët amerikanë thonë se Dvornikov ka një histori brutaliteti ndaj civilëve në Siri dhe zona të tjera të luftës.

Këshilltari për sigurinë kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, Jake Sullivan, tha se asnjë emërim i ndonjë gjenerali nuk mund të fshijë faktin se Rusia tashmë është përballur me një dështim strategjik në Ukrainë.

“Ky gjeneral do të jetë thjesht një autor tjetër i krimeve dhe brutalitetit kundër civilëve ukrainas. Dhe Shtetet e Bashkuara, siç thashë më parë, janë të vendosura të bëjnë gjithçka që mundemi për të mbështetur ukrainasit ndërsa ata i rezistojnë atij dhe i rezistojnë forcave që ai komandon. “ tha Sullivan

 

Top Channel