Macron: Ditët e ardhshme vendimtare mbi krizën në Ukrainë!

08/02/2022 02:20

Ditët në vijim do të jenë vendimtare sa i përket Ukrainës, tha presidenti francez Emmanuel Macron pas takimit të parë midis një udhëheqësi perëndimor dhe Vladimir Putin në Moskë që kur Kremlini filloi të grumbullonte trupa pranë fqinjit të tij.

Rusia, e cila pushtoi Krimenë nga Ukraina në vitin 2014 dhe mbështet separatistët në lindje të vendit, kërkon garanci sigurie duke përfshirë një premtim që NATO të tërheqë disa ushtarë nga vendet e afërta dhe të mos e pranojë kurrë Kievin në aleancë.

Uashingtoni i ka hedhur poshtë këto kërkesa, por thotë se është i gatshëm të flasë për kontrollin e armëve dhe hapat e ndërtimit të besimit, ndërsa fuqitë përplasen për sferat e tyre të ndikimit në Evropën e pas Luftës së Ftohtë.

Macron, i cili i ka shtyrë kredencialet e tij diplomatike teksa shikon një rizgjedhje të mundshme pas dy muajsh, mbajti më shumë se pesë orë bisedime gjatë darkës të hënën me presidentin rus.

“Ditët e ardhshme do të jenë vendimtare dhe do të kërkojnë diskutime intensive të cilat do t’i ndjekim së bashku”, u tha Macron gazetarëve.

Top Channel