Festohet 30 vjetori i serbëve në Bosnjë/ Dodik “injoron” SHBA, vendi në prag lufte

09/01/2022 22:28

Serbët e Bosnjës do të vijojnë me festimin e ditës së krijimit të Republikës Sërpska entiteti serb i Bosnjës që u shpall tre dekada më parë, një nga ngjarjet që e dërgoi vendin drejt një lufte në vitet 1990 që vrau mbi 100,000 njerëz.

Tensionet janë rritur prej muajsh në Bosnje me liderin politik të Serbisë Milorad Dodik që ka vënë në lëvizje planet muajin e kaluar për t’u tërhequr nga institucionet qendrore të vendit duke përfshirë ushtrinë, gjyqësorin dhe sistemin e taksave.

Ky veprim solli sanksione të reja nga SHBA, me Uashingtonin që e qortoi atë për përpjekjen për të minuar Marrëveshjen historike të Paqes të Dejtonit që i dha fund luftës në Bosnje në 1995.

Pavarësisht sanksioneve, festimet për festën kombëtare vazhduan përpara këtë javë pasi punonjësit e bashkisë varën flamuj të kuq, të bardhë dhe blu të RS në të gjithë Sarajevën lindore.

Festa është konsideruar prej kohësh një “provokim” nga komuniteti mysliman i vendit, i cili u vu në shënjestër nga grupet paraushtarake serbe të Bosnjës vetëm tre muaj pasi RS u krijua në mënyrë të njëanshme në 1992.

Për 30-vjetorin, autoritetet e RS po planifikojnë 3 ditë festimesh, të cilat do të përfshijnë një paradë të forcave të tyre policore në kryeqytetin serb Banja Luka.

Top Channel