11 filmat që s’duhet të humbisni këtë nëntor/ Lady Gaga në “House of Gucci” apo Kristen Stewart në rolin e Princeshë Dianës

29/10/2021 17:34
Filmi Encanto

Paul Thomas Anderson është rikthyer, Lady Gaga është në House of Gucci dhe Kristen Stewart është Princesha Diana në Spencer.

Filmat që do të përfaqësohen nga këta aktorë dhe të tjerë yje nuk duhet të humbisni këtë nëntor. Më poshtë janë 11 filma që do të publikohen në nëntor, sipas BBC.

Encanto

Encanto, filmi i 60-të i metrazhit të gjatë nga Walt Disney Animation Studios, është përralla shumëngjyrëshe e një familjeje kolumbiane në të cilën të gjithë kanë fuqi mbinjerëzore – të gjithë, domethënë, përveç një adoleshenteje, Mirabel (Stephanie Beatriz). Me regji nga Byron Howard dhe Jared Bush (Zootopia, e riemërtuar Zootropolis në disa vende), së bashku me Charise Castro Smith, filmi është një festë e kulturës kolumbiane, për traditën letrare të realizmit magjik dhe një muzikal me këngë nga Lin- Manuel Miranda. Encanto është historia e e një vajze.

“Isha shumë i emocionuar për krijimin e këtij personazhi i cili është me të meta, i sikletshëm dhe ndihet si 14-vjeçar i vërtetë që po përpiqet të kuptojë identitetin dhe vetëvlerësimin e tij”, tha Smith për IndieWire.

“Dhe me të vërtetë më bëri jehonë, pasi isha një 14-vjeçare e sikletshme me syze dhe flokë kaçurrela në një moment të jetës sime”.

Filmi pritet të publikohet më 24 nëntor.

Licorice Pizza

Tifozët e Boogie Nights dhe Inherent Vice do të gëzohen. Paul Thomas Anderson ka vendosur një film tjetër në Los Anxhelos-in e viteve 1970. Këtë herë, regjisori ka krijuar një romancë nostalgjike për dy aktorë adoleshentë në luginën e zbardhur nga dielli në San Fernando, ku u rrit Anderson. Cooper Hoffman, djali i të ndjerit Philip Seymour Hoffman, luan Gary Valentine. Alana Haim, një nga tre motrat e grupit Haim, është pjesë e dashurisë së tij. Ndër anëtarët e tjerë të kastit janë Sean Penn, Tom Waits, Benny Safdie, John C Reilly, Maya Rudolph dhe Bradley Cooper i kthyer në producentin Jon Peters.

Filmi pritet të publikohet më 26 nëntor në SHBA.

The Harder They Fall

Një e katërta e të gjithë kaubojve në Perëndimin e Vjetër ishin me ngjyrë, por përqindja është shumë më e vogël në filmat perëndimorë të Hollivudit. Regjisori Jeymes Samuel shkon pak drejt korrigjimit të ekuilibrit me The Harder They Fall, një Western elegant në të cilin pothuajse të gjithë personazhet, heronjtë, luhen nga aktorë me ngjyrë. Heronjtë përfshijnë Jonathan Majors, Zazie Beetz dhe Delroy Lindo; të tjerë përfshijnë Idris Elba, Regina King dhe LaKeith Stanfield. Filmi është një shpërthim i zhurmshëm, gjakderdhës prej të shtënave dhe grabitjeve të bankave, me një kolonë zanore që shpërthen nga hip-hop, funk dhe reggae dhe një qëndrim i marrë direkt nga Quentin Tarantino.

“Është e lehtë të harrohet se ky është debutimi i filmit artistik të Samuelit si regjisor”, shkruan William Stottor në Loud and Clear.. “Duke mburrur me disa nga sekuencat më të mira të aktrimit, regjisë, kinematografisë dhe aksionit të vitit, The Harder They Fall është kaq fantastik, një përzierje marramendëse nostalgjie dhe freskie të formuara së bashku për të formuar diçka krejt pa frymë”.

Filmi do të jetë në Netflix nga 3 nëntori.

House of Gucci

Drama e krimit të vërtetë të Ridley Scott është përshtatur nga një libër i Sara Gay Forden.

“Unë mendoj se kjo ishte një histori ku jeta është më e çuditshme se trillimi ,” i tha Forden Rachel Tashjian në GQ .

“Dhe shpesh mendoja se nëse do të kisha provuar të shkruaj një roman dhe t’i vendosja të gjitha këto elemente, askush nuk do ta kishte gjetur të besueshmen.” Ajo nuk e ka gabim. Historia fillon me Maurizio Gucci (Adam Driver) duke u përpjekur të luftojë kontrollin e biznesit familjar nga xhaxhai i tij Aldo (Al Pacino), me ndihmën e gruas së tij ambicioze, Patrizia Reggiani (Lady Gaga). Por një sagë e modës luksoze dhe grindjeve të dinastisë përfundon me një Gucci që punëson një vrasës me pagesë për të vrarë një tjetër. Dy filmat e mëparshëm të Scott, All The Money In The World dhe The Last Duel, kanë qenë të shqetësuar me fuqinë e errët gërryese të pasurisë ekstreme, dhe ky me yjet Jeremy Irons dhe Jared Leto, premton të jetë po aq i mprehtë.

Filmi do të publikohet më 24 nëntor në SHBA, Kanada dhe Francë dhe më 26 nëntor në MB dhe Irlandë.

C’mon C’mon

Në rolin e tij të parë që kur fitoi një Oscar për ” Joker” , Joaquin Phoenix luan Johnny, një gazetar radioje beqar që po udhëton nëpër SHBA, duke intervistuar nxënës rreth frikës dhe shpresave të tyre për të ardhmen. Kur motra e tij Viv (Gaby Hoffman) duhet të përballet me një urgjencë, Johnny pranon të marrë me vete në udhëtim nipin e tij nëntëvjeçar, Xhesin (Woody Norman). Ajo që vijon është një dramë komedi bardh e zi  e frymëzuar nga bisedat që regjisori, Mike Mills, kishte me djalin e tij. Mills është “një nga kineastët amerikanë më reflektues që punon sot”, tha Tomris Laffly në RogerEbert.com , duke shtuar se C’mon C’mon është “një film thellësisht i pasur për fëmijën e tij, fëmijët tanë dhe prindërit e të gjithëve”.

Filmi pritet të publikohet më 19 nëntor në SHBA, MB dhe Irlandë.

Belfast

Pasi nisi karrierën e tij regjisoriale me një sërë përshtatjesh të Shekspirit, Kenneth Branagh i ka kushtuar dekadën e fundit një çmimi të tillë të bujshëm dhe me buxhet të madh në studio si Thor, Jack Ryan: Shadoë Recruit, Hirushja dhe Artemis Fowl. Tani, megjithatë, ai ka bërë filmin e tij më personal, një dramë bardh e zi që e sheh kryeqytetin e Irlandës së Veriut përmes syve të një djali të klasës punëtore (Jude Hill) në fund të viteve 1960: vetë Branagh lindi në qytet dhe jetoi atje derisa u transferua në Angli në moshën nëntë vjeç.

“Rezultati është një film tërheqës, i butë, i nxitur nga një kast simpatik,” shkruan Fionnuala Halligan në Screen Daily. Ai kast përfshin Jamie Dornan dhe Caitriona Balfe si prindërit e djalit, dhe Judi Dench dhe Ciarán Hinds si gjyshërit e tij. Fituesi i çmimit “People’s Choice” në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit në Toronto , Belfast tashmë po konsiderohet si kandidati për filmin më të mirë në Oscar.

Filmi pritet të publikohet më 11 nëntor në Itali, 12 nëntor në SHBA dhe Kanada dhe 25 nëntor në Portugali.

Drive My Car

Drive My Car mund të jetë një nga filmat më të gjatë të vitit, por është gjithashtu një nga më të vlerësuarit: drama meditative e Ryusuke Hamaguchi ka një rezultat 100% në Rotten Tomatoes dhe fitoi çmimin e skenarit më të mirë kur u shfaq premierë në Festivalin e Filmit në Kanë. Përshtatur nga një histori e shkurtër prej 40 faqesh e Haruki Murakami, Drive My Car sillet rreth një aktori të kthyer në regjisor, Yusuke Kafuku (Hidetoshi Nishijima), i cili është i martuar me një skenariste, pavarësisht pabesive të shumta. Dy vjet pas vdekjes së papritur të gruas së tij, Jusuke pranon një punë në një festival teatri në Hiroshima. Teksa e çon me shofer për në shtëpinë e tij të marrë me qira nga një grua e re e qetë (Toko Miura), ai ngadalë pajtohet me tradhtinë dhe humbjen. “Koha e tij prej tre-orësh shpaloset me të njëjtin ritëm, të njëjtat mundësi dhe të njëjtën cilësi hipnotike të një vozitjeje në vend,” tha Sarah Kurchak nga The Spool . “Është një pjesë e shkëlqyer e krijimit të filmit, po aq ngatërruese dhe megjithatë e ngjashme sa përvoja njerëzore.”

Filmi pritet të publikohet më 18 nëntor në Rusi, 19 nëntor në MB dhe 24 nëntor në SHBA.

Bad Luck Banging or Loony Porn

Drama e komedisë rumune e Radu Jude ka titullin më të pazakontë të vitit  dhe vetë filmi është gjithashtu mjaft i pazakontë. Fituesja e çmimit kryesor në Festivalin e Filmit në Berlin, Bad Luck Banging ose Loony Porn hapet me një mësuese historie (Katia Pascariu) duke bërë një kasetë seksi me burrin e saj. Kur regjistrimi postohet në një faqe publike pornografike, stafi dhe nxënësit skandalizohen. Por Jude nuk është i kënaqur të tregojë vetë historinë e mësuesit: ai e kthen filmin e tij në një ese të gjerë mbi shoqërinë bashkëkohore përpara se të kthehet në një përballje kulmore në shkollë. Stephen Silver në Tilt tha : “Është e gjallë, është qesharake, godet objektiva satirike dhe në fakt ka diçka për të thënë. Është kaq e mrekullueshme të shohësh një film duke krijuar një ndikim të madh.

Filmi pritet të publikohet më 19 nëntor në SHBA dhe 26 nëntor në MB.

Spencer

Ka një industri të tërë e përkushtuar ndaj shfaqjes së historisë tragjike të jetës së Princeshë Dianës në ekran, me produkte të dukshme duke përfshirë serialin televiziv The Crown , një film biografik me Naomi Watts dhe The Musical. Por Spencer është ende unik. Me regji nga autorin kilian Pablo Larraín ( Jackie ) dhe shkruar nga Steven Knight, kjo dramë halucinative imagjinon një fundjavë të gjatë në Sandringham gjatë Krishtlindjeve 1991, ndërsa Diana (Kristen Stewart) kupton se nuk mund të mbetet pjesë e Familja mbreterore. “Një studim me në qendër femrat për pushtetin dhe korrupsionin,” tha Charlotte O’Sullivan në The Evening Standard., “Spencer dëshmon çdo grimë si ngacmues dhe tronditës, si The Favourite e Yorgos Lanthimos… Unë qava gjatë gjithë rrugës për në shtëpi.”

Filmi pritet të publikohet më 5 nëntor në MB, Irlandë, Kanada dhe SHBA.

A Cop Movie

Si është të jesh oficer policie në Mexico City? Dhe si është të jesh një aktor që luan një oficer policie në Mexico City? Dokumentari postmodern i Alonso Ruizpalacios prezanton Terezën dhe Montoya, dy oficerë të rinj që iu bashkuan forcës me qëllimet më të mira, por u tërhoqën shpejt në korrupsionin e saj institucional. Intervistat dhe rishfaqjet janë magjepsëse, por Ruizpalacios shkon më tej. Si në aktrim ashtu edhe në polici, sugjeron ai, ju duhet të vishni një kostum dhe të luani një rol. “Një eksperiment radikal që kombinon elemente dokumentare dhe fiktive,” thotë Shaun Munro në Flickering Myth., “Mënyra e ndërlikuar e një filmi policor përgënjeshtron faktin se është një nga pjesët më kreative dhe më të menduara të kinemasë për policinë moderne në kohët e fundit.”

Filmi pritet të publikohet në Netflix nga 5 nëntori.

Eternals

Eternals është një blockbuster i Marvel për një fis superheronjsh, kasti i të cilit përfshin Angelina Jolie, Salma Hayek dhe Richard Madden të cilët u dërguan në Tokë disa mijëvjeçarë më parë nga disa perëndi të hapësirës miliardavjeçare të quajtur Qiellorët. Nëse do t’ju duhej të mendonit për personin ideal për të bërë një film të tillë, atëherë, me siguri do të dilnit me Chloé Zhao, regjisoren fituese të Oskarit të Nomadland . Zhao është e specializuar në përzierjet e qeta dhe të ndjeshme të dokumentarit dhe dramës, në vend të sekuencave të veprimit të krijuara nga kompjuteri. Por ajo këmbëngul se Eternals nuk ishte një largim kaq radikal. “Ky film duhet të ndihet mjaft zhytës që audienca të besojë se këta personazhe superhero kanë ecur në Tokë për 7000 vjet”  , tha ajo për Fandango.. “Pra, për ta bërë këtë, është ajo që më pëlqen ta quaj një mënyrë antropologjike e kapjes së gjërave… doja që ajo të ndihej e bazuar, por edhe fantastike.”

Filmi pritet të publikohet më 3 nëntor.

Top Channel