Çdo shenjë e zodiakut ka kafshën e vet shpirtërore, a e dini cila është e juaja?

15/09/2021 03:46

Kafshët shpirtërore ose totemet mund të gjenden në kultura dhe sisteme të ndryshme besimi. Ato ndikojnë në qëndrimet, mendimet dhe sjelljet tuaja.

“Këto 12 arketipa të zodiakut simbolizojnë fazat e zhvillimit njerëzor, por ato gjithashtu mbartin simbole dhe toteme të lashta. Në këtë rast, këto simbole vijnë në formën e miqve me gëzof me katër këmbë, krijesave të detit apo edhe insekteve ”, shkruan astrologu Valerie Mesa për portalin Elite Daily.

Dashi: Dashi

Dashi, plejada juaj ka disa kuptime në kultura të ndryshme, por grekët dhe egjiptianët tradicionalisht e lidhën atë me Dashin. Dashi është gjithashtu një simbol i veprimit, vendosmërisë dhe iniciativës, i cili shkon paralelisht me arketipin e shenjës suaj.

Demi: Demi

Ju jeni një dem kokëfortë – por ju tashmë e dini këtë. Fuqia, forca dhe prania e kafshës suaj shpirtërore lavdërohet dhe lavdërohet në shumë kultura. Sidoqoftë, është gjithashtu një simbol i mashkullit, stabilitetit dhe forcës. Tingëllon e njohur, apo jo?

Binjakët: Flutura

Ju jeni një flutur shoqëror. Dhe ashtu si thelbi juaj, flutura është e paqëndrueshme, lozonjare dhe e vështirë për tu kapur. Është gjithashtu një simbolikë e dualitetit që ekziston në çdo gjë, dhe shkon paralelisht me arketipin tuaj të zodiakut.

Gaforrja: Gaforrja

E ashpër dhe intuitive, gaforrja është një simbol i kohës dhe dobësisë. Ajo ecën anash, por në ritmin e saj unik, dhe kjo është pikërisht ajo që ju vazhdimisht po përpiqeni të përqafoni.

Luani: Luani

Le të themi, e gjithë bota nuk mund të mos ju shikojë kur të hyni në dhomë. Luani madhështor dhe ashpër karizmatik, është një simbol i guximit, mbretërisë dhe mbrojtjes. Ai lufton vazhdimisht duke u përballur me pengesa dhe sfida.

Virgjëresha: Blera

Ju jeni një bletë e zënë. Arketipi juaj zodiak përfaqëson detyrën tuaj hyjnore, si individualisht ashtu edhe në lidhje me Nënën Tokë. Bleta është një simbol hyjnor i zellit, të lashtët besonin se bletët nuk flenë kurrë; është një emblemë e bollëkut dhe pjellorisë.

Peshorja: Mjellma

Ashtu si një mjellmë, thelbi juaj harmonizohet në mënyrë harmonike me bukurinë, hirin dhe dashurinë. Sikur kjo të mos ishte e mjaftueshme, një palë mjellma përfaqëson një ribashkim të shpirtrave të afërm.

Akrepi: Akrepi

Me të vërtetë nuk bëhet një kafshë e frikshme akrepi, dhe ju akrepat nuk jeni përjashtim. Ashtu si arketipi juaj polarizues, akrepat janë një simbol i dominimit, pasionit dhe rilindjes. Nga ana e errët, ata janë gjithashtu shumë të ndjeshëm dhe mbrojtës.

Shigjetari: Kali

Arketipi juaj i zodiakut përfaqësohet nga një centaur. Sidoqoftë, dëshira e kalit për aventura gjithashtu shkon perfekt me shpirtin tuaj të lirë. Një simbol i lirisë, kali është një përfaqësim i udhëtimit, lëvizjes dhe dëshirës.

Bricjapi: Bricjapi

Jeni tepër këmbëngulës. E vërteta është, vendosmëria juaj nuk është si askush tjetër, dhe dhia mishëron në mënyrë të përkryer forcën tuaj të brendshme. Një simbol i përkushtimit, vitalitetit dhe gatishmërisë nuk mund t’i ndalë ata sapo t’i hedhin një sy çmimit.

Ujori: Lepuri

Është e vështirë ta përshkruash shkurt, sepse lepujt mbajnë simbolikë të madhe. Por nëse ka një gjë që bie në sy, është lidhja e tyre me prosperitetin dhe intuitën. Lepuri ju tregon se si të ktheheni në rrugën e duhur, e cila shkon paralelisht me arketipin tuaj të zodiakut.

Peshku: Peshku

Ju, Peshqit, jeni kameleonë. Kjo është arsyeja pse Peshqit intuitivë përshtaten në mënyrë të përkryer në arketipin tuaj të zodiakut. I ndjeshëm dhe thellësisht i vetëdijshëm, peshku është një simbol i krijimtarisë, besimit, qëndrueshmërisë dhe qetësisë. Flet për elementin e ujit dhe mbretërinë universale.

Top Channel