El Salvador/ Të paktën pesë të vdekur për shkak të reshjeve të mëdha të shiut

13/09/2021 10:23

Të paktën pesë persona janë vrarë në El Salvador për shkak të shirave të dendur që kanë pushtuar vendin që nga e Premtja. Lajmin e bëri të ditur shërbimi i mbrojtjes civile të vendit.

Mediet e huaja shkruajnë se viktimat janë një grua dhe tre fëmijë të së njëjtës familje. Ata u nxorën të pajetë  nga një lumë pranë Kishinau, në rrethin Sonsonate, rreth 70 km në perëndim të San Salvador, sqaroi shërbimi i mbrojtjes civile përmes Twitter.

Qytetet bregdetare Tecuca, Hickillo dhe Puerto El Triunfo, rreth 90 milje në juglindje të San Salvadorit, janë shpallur në alarm të kuq (rrezik i afërt).

Rrethe të tjera, të tilla si Salatenango në veri të San Salvador dhe Sonsonate në perëndim, janë vënë në alarm për masa paraprake, dhe pjesa tjetër e njëmbëdhjetë apartamenteve janë në gatishmëri për t’u përgatitur për një alarm të mundshëm.

Presidenti Najib Boukele paralajmëroi për një “probabilitet shumë të lartë të rrëshqitjeve të dheut” dhe i bëri thirrje popullsisë të bashkëpunojë me autoritetet për masat parandaluese.

Top Channel