Tërmeti i fuqishëm godet Meksikën jugperëndimore/ Një 19-vjeçar i vdekur në Guerrero

08/09/2021 09:47

Një tërmet i fuqishëm goditi jugperëndimin e Meksikës vonë të martën, duke shkaktuar lëkundje deri në Mexico City.

Shërbimi Gjeologjik i Shteteve të Bashkuara tha se tërmeti me magnitudë 7 goditi  4 kilometra në lindje-verilindje të Los Órganos de San Agustín, rreth tetë milje nga qyteti turistik i bregdetit të Paqësorit, Acapulco, sipas CNN.

Ajo u mat në një thellësi fillestare prej 12.6 kilometra.

Të paktën 92 tërmete të tjera u regjistruan, përfshirë një me magnitudë 5.2, tha Sekretariati i Mbrojtjes Civile të Meksikës.

Në Mexico City, alarmet u dëgjuan pak para se toka të fillonte të dridhej.

Fataliteti i vetëm i raportuar është një 19-vjeçar i quajtur Eliodoro Hurtado, i cili vdiq në shtetin meksikan të Guerrero.

Kryetarja Claudia Sheinbaum tha se nuk kishte raporte fillestare për dëme të mëdha në kryeqytet, i cili është rreth 231 milje nga epiqendra. Në një postim në mediat sociale, Sheinbaum tha se shumë njerëz kishin humbur energjinë elektrike dhe autoritetet po punonin për ta rivendosur.

Shërbimi i metrosë së qytetit tha në një deklaratë se shërbimet e trenave ishin rifilluar.

Tërmetet nuk janë të rralla në Meksikë për shkak të vendndodhjes së tij në buzë të pllakës tektonike të Amerikës së Veriut.

Dy tërmete të mëdha goditën vendin në shtator 2017 , dhe më 19 shtator 1985, një dridhje me magnitudë 8.0 vrau rreth 9,500 njerëz në dhe rreth qytetit të Meksikës. Ai tërmet la një plagë të madhe në qytet, duke rezultuar në ndryshime në kodet e ndërtimit dhe mbrojtje më të madhe kundër tërmeteve.

Presidenti Andres Manuel Lopez Obrador tha se nuk kishte “dëme të konsiderueshme” në shtetin Guerrero, ku ndodhet epiqendra.

Ndërsa dëmet serioze nuk janë raportuar ende, Lopez Obrador tha se autoritetet morën raporte për rënie të gurëve.

FOTO GALERI
1/4

Top Channel