Shqiptarja fiton çmimin prestigjioz të Fondacionit “Louis Vuitton” për stilistët e rinj, Rama: Çfarë krenarie!

08/09/2021 08:47

Nensi Dojaka është shqiptarja që ka fituar çmimin prestigjioz të Fondacionit “Louis Vuitton” për stilistët e rinj.

Këtë lajm e ka bërë publik kryeministri i vendit, Edi Rama, i cili është shprehur krenar për të renë.

“NENSI DOJAKA fituese e çmimit prestigjioz të Fondacionit Louis Vuitton për stilistët e rinj. Çfarë talenti Çfarë krenarie”, komenton Rama.

Sipas New York Times, 28-vjeçarja që punon në Londër, një nga nëntë finalistët për Çmimin LVMH, do të marrë 300,000 euro dhe një vit trajnim nga radhët profesionale të LVMH, grupit luksoz francez.

Konkursi është kthyer me një fitues këtë vit pasi pandemia në vitin 2020 bëri që juria të ndajë paratë e çmimit në mënyrë të barabartë midis tetë finalistëve.

Dojaka, e diplomuar në Central Saint Martins, modelet e së cilës janë një përzierje midis veshjeve dhe të brendshmeve pëlqehen nga yjet e modës, Bella Hadid, Emily Ratajkowski dhe Kaia Gerber.

Në fillim të këtij viti, “zonja e saj e zezë” u rendit në produktet më të nxehta të Indeksit Lyst të vitit 2021 , së bashku me modelet nga markat si Bottega Veneta, Prada dhe Hermès.

Shqiptarja  do të shfaqë koleksionin e saj të katërt në Javën e Modës në Londër këtë muaj.

Sipas Delphine Arnault, nënkryetare ekzekutive e Louis Vuitton dhe organizatorja prapa çmimit LVMH, juria, e cila përfshinte Kim Jones, Marc Jacobs, Stella McCartney dhe Virgil Abloh, ishte veçanërisht e impresionuar nga cilësia e lartë e punës së Dojakës, këndvështrimi i saj që dallonte nga të tjerët dhe një biznes i ri që kishte lulëzuar me sukses gjatë sfidave të pandemisë.

“Nuk mund ta besoja se kisha fituar, u ndjeva e shokuar”,  tha ajo pas ceremonisë.

 “Por jam gjithashtu e kënaqur sepse kam një vizion të feminitetit që dua ta ndaj me botën. Unë i dua trupat e grave. I dua klavikulat dhe kurrizin. Unë mendoj se veshja ime e vogël e zezë bëri mirë këtë vit sepse njerëzit ndihen të ngazëllyer për të dalë dhe festuar përsëri. Ata duan të ndihen seksi dhe elegante.”

Më shumë se 1,900 stilistë aplikuan për çmimin, i cili është i hapur për stilistë nën 40 vjeç, të cilët kanë prodhuar të paktën dy koleksione të gatshme për t’u veshur.

Në një kohë kur mbijetesa për markat e reja është më e vështirë se kurrë më parë dhe pas një bllokimi të votimit, gjyqtarët këtë vit vendosën të ndajnë çmimin e jurisë Karl Lagerfeld, nënkampion midis tre finalistëve: Rui Zhou të Kinës, Lukhanyo Mdingi të Afrikës së Jugut dhe Colm Dillane të etiketës së Nju Jorkut KidSuper. Secili do të marrë 150,000 euro dhe trajnim njëvjeçar.

FOTO GALERI
1/6

Top Channel