“Kamikazi shpërtheu veten”/ Detaje të reja nga sulmi jashtë aeroportit të Kabulit, mes të plagosurve edhe trupa amerikane

26/08/2021 16:44

Detaje të reja kanë dalë në dritë në lidhje me shpërthimin që ka ndodhur pak më parë jashtë aeroportit të Kabulit. Burime për korrespondentin e Sky News, Stuart Ramsay thanë se shpërthimi u shkaktua nga një kamikaz, i cili shpërtheu veten e tij në një kanal.

Ai shtoi: “Ne nuk jemi të sigurt për numrin e viktimave, duhet të supozojmë një numër civilësh, por raporti fillestar na sugjeron që ushtarët amerikanë, jo ushtarët britanikë, por ushtarët amerikanë janë plagosur.

Ishte e qartë se ishte një vend i rrezikshëm për shkak të numrit të madh të njerëzve që qarkullonin, pasi nuk kishte kontrolle të rrepta mbi atë që njerëzit mbajnë ose veshin për të kaluar në këtë zonë jashtë aeroportit.

Dhe gjithmonë kishte një potencial për një sulm të kësaj lloj natyre. Zona ku ka ndodhur sulmi nuk është brenda aeroportit siç është në murin perimetrik të aeroportit dhe është një rrugë që të çon në zonën e përpunimit, e cila është e krijuar fillimisht nga britanikët”.

Pas shpërthimit pranë aeroportit të Kabulit, Ministria e Mbrojtjes shkroi në Twitter: “Ne po punojmë për situatën që ka ndodhur në Kabul dhe ndikimin e tij në përpjekjet e evakuimit në vazhdim.

Shqetësimi ynë kryesor mbetet siguria e personelit tonë, qytetarëve britanikë dhe qytetarëve të Afganistanit. Ne jemi në kontakt të ngushtë me SHBA -të dhe aleatët tanë të tjerë të NATO -s në një nivel operacional për përgjigjen e menjëhershme ndaj këtij incidenti.”

Redaktorja e marrëdhënieve të jashtme të Sky News, Deborah Haynes tha se ajo më parë kishte folur me një përkthyese afgane, e cila po priste jashtë aeroportit të Kabulit me vajzën e tij tre muajshe, djalin tre vjeç dhe gruan e tij.

Ajo kishte pritur pesë ditë që të kalonte dhe kishte të gjitha dokumentet e sakta, por që nga momenti i shpërthimit, Haynes nuk ka qenë në gjendje të kontaktojë me të.

Ajo thotë se përkthyesja i kishte thënë se ishte e gatshme të rrezikonte jetën e saj dhe të familjes, por nuk do t’i ndalte përpjekjet për tu larguar nga Afganistani.

Top Channel