Tufa e peshkaqenëve rrethon notarin, i riu: Ishte një…

12/08/2021 16:33

Një notar tha se ai ishte rrethuar nga 50 peshkaqenë në detin Dorset ndërsa stërvitej për të thyer rekordin për notin më të shpejtë rreth Ishullit të Ëight.

Oly Rush, 36 vjeç, u nis nga gadishulli magjepsës Sandbanks në Poole për një notim stërvitor në mesnatë muajin e kaluar kur ai pati ndjenjën e një prekjeje peshkaqeni në këmbën e tij – vetëm 240 metra larg bregdetit.

Duke u zhytur nën ujë ndërsa shoku i tij Ashley McPherson, i cili e shoqëroi në një kajak, ndezi një pishtar, ai filloi të merrte fotografi të peshkaqenëve me telefonin e tij të fshehur në një kuti të papërshkueshëm nga uji.

Notari pretendon se dhjetëra peshkaqenë të qetë, të cilët janë të zakonshëm në ujërat e Mbretërisë së Bashkuar dhe mund të rriten deri në 4 metra në gjatësi, e rrethuan atë për 15 minuta – dhe madje i kafshuan duart dhe këmbët, të cilat nuk ishin të mbuluara me një kostum të lagur.

Por në vend që të largohej larg, ai u përfshi në përvojën ‘fantastike’.

“Kur kuptova se çfarë ishte, thjesht shijova përvojën – ishte fantastike të shihje kaq shumë peshkaqenë në natyrë që silleshin natyrshëm. U ndjeva shumë i privilegjuar”.

Top Channel