“Vampir i etur për gjak”/ Kapet 20-vjeçari që akuzohet se vrau 10 fëmijë, trupat i hidhte në kanalizimet e qytetit

15/07/2021 20:44

Policia Keniane njoftoi sot arrestimin e një 20-vjeçari, të cilin ai e quan “vampir” dhe që dyshohet se vrau të paktën dhjetë fëmijë në pesë vitet e fundit.

Masten Milimo Ouantzala është arrestuar ditën e djeshme për vrasjen e dy fëmijëve, kufomat e të cilëve u gjetën në një zonë të pyllëzuar të Nairobi. Në deklaratën e tij në polici, i riu rrëfeu se vrau të paktën dhjetë adoleshentë. Shumë zhdukje të fëmijëve janë raportuar në Kenia kohët e fundit, madje edhe dy në javët e fundit.

“Ëangzala vrau viktimat e tij pa mëshirë, ndonjëherë duke pirë gjakun e tyre para se t’i vriste” , tha Departamenti i Hetimit Penal (DCI) në Tëitter, duke e quajtur atë një “vampir të etur për gjak”.

Vrasjet, të cilat vranë fëmijë të moshës 12 dhe 13 vjeç, filluan pesë vjet më parë. Ëangzala anestetizoi viktimat e tij. Disa prej tyre treguan shenja mbytjeje.

Arrestimi i tij është tani numri i parë në të gjitha gazetat kryesore Keniane, të cilat botojnë gjithashtu foto të tij, të veshur me një bluzë blu futbolli, të njollosur me gjak.

Autoritetet gjyqësore sot e urdhëruan atë të qëndronte në paraburgim për 30 ditë, në mënyrë që t’i jepte kohë policisë për të përfunduar hetimet e tyre.

Sipas policisë, viktima e parë ishte një vajzë 12-vjeçare që e rrëmbeu atë pesë vjet më parë nga zona Matsakos, në lindje të Nairobi.

Vrasja e viktimës tjetër, një djalë, shkaktoi mobilizim intensiv në Kenian perëndimore, ku disa i vunë flakën shtëpisë së një të dyshuari.

“Me një përshkrim të hollësishëm dhe të dhimbshëm, vrasësi tregoi detajet e tmerrshme, mënyrën në të cilën ai tërhoqi viktimat dhe mori jetën e këtyre fëmijëve të pafajshëm”, shtoi DCI.

Ai i fshehu trupat e viktimave në shkurre ose i hodhi në kanalizimet e qytetit. Policia po vazhdon të kërkojë për fëmijë të tjerë që besohet se janë vrarë nga Ëangzala. Në një rast, ai kërkoi 30,000 shilinga Keniane (rreth 235 euro) nga prindërit e një adoleshenti para se ta vriste atë.

Shumë raste të rrëmbimit të fëmijëve janë raportuar kohët e fundit, shpesh gjatë rrugës për në shkollë. Disa prej tyre më vonë u gjetën të vdekur, gjë që shkaktoi panik në familjet.

FOTO GALERI
1/6

Top Channel