Shqiptaro-amerikani Marko Kepi nën hetim për vjedhje votash në SHBA, mblodhi 1 mln dollarë për të prekurit nga tërmeti i 26 nëntorit

13/07/2021 10:15

Marko Kepi, i riu shqiptaro-amerikan i cili njihet si njeriu që mblodhi mbi 1 milionë dollarë për familjet e prekura nga tërmeti i 26 nëntorit në Shqipëri është duke u hetuar për manipulim votash në New York.

New York Post shkruan se Bordi i Zgjedhjeve të qytetit i ka kërkuar departamentit të Drejtësisë të SH.B.A.-së dhe zyrës së prokurorit të përgjithshëm për të hetuar nëse kandidati Marko Kepi zhvilloi apo jo, një operacion të paligjshëm të mbledhjes së votave dhe falsifikimit në muajin e fundit – duke regjistruar kështu edhe qytetarë që kishin vdekur për të votuar për të, për një vend në Këshillin e Metropolit në Staten Island.

Me shumë fletëvotime që mungojnë, Kepi, një ish-ndihmës i ish-senatorit Martin Golden Golden (R-Brooklyn), ndjek David Carr me më pak se 200 vota për linjën Republikane në zgjedhjet e përgjithshme të nëntorit për të zëvendësuar këshilltarin Steven Matteo

“Gjatë zgjedhjeve të fundit paraprake në Neë York City, stafi ynë në Richmond County zbuloi disa parregullsi në lidhje me fletët e votimit që mungojnë”, thotë Patel pjesë e bordit të zgjedhjeve.

Bashkangjitur letrave nga bordi u vu në dukje se katër punëtorë të fushatës së Kepi morën dhe dorëzuan 1,050 fletëvotime të munguara për zgjedhjet paraprake – disa prej të cilave dyshohet se kishin shumë parregullsi.

Ato përfshijnë një formë të rreme regjistrimi të votuesve me emra të njerëzve të pajetë dhe shembuj të shumtë të fletëvotimeve që mungojnë të paraqitura nën emrat e njerëzve që votuan më parë personalisht.

Prokurori i Qarkut në Staten Island Michael McMahon tashmë po heton fushatën e Kepi për mashtrim votash. Hetuesit e tij mësynë zyrën e bashkisë në mes të qershorit për të sekuestruar një grumbull aplikimesh për votime të papranueshme dhe dokumente të tjerë të paraqitur nga punonjësit e fushatës së Kepi t- si për garën e këshillit ashtu edhe ofertën e dështuar të Kepit në vitin 2020 për vendin e 64-të të Asamblesë së Qarkut që përfaqëson pjesë të Staten Ishulli dhe Brooklyn jugor.

Nga ana tjetër, ekipi i Marko Kepit thuhet t’i ketë mohuar të gjitha akuzat.

Top Channel