Alarm në Portugali/ 90% e të infektuarve me COVID janë me variantin Delta

06/07/2021 22:28

90% e të infektuarve me COVID në Portugali janë me variantin Delta.

Në këtë përfundim kanë dalë autoritetet shëndetësore në vend, ndërsa kryeministri i Portugalisë, Antonio Costa u ka bëri thirrje qytetarëve që të respektojnë masat kundër koronavirusit.

Një rritje e madhe është raportuan në ishujt Atlantik, Madeira dhe Azore gjithashtu edhe në Portugalinë veriore.

Ky shtim i rasteve erdhi si pasojë e hapjes së kufijve që solli edhe rritjen e numrit të turistëve.

“Ne nuk mund të relaksohemi, qytetarët duhet të tregohen vigjilentë dhe të respektojnë masat”, ka thënë Costa.

Ndonëse 38% e popullsisë është e vaksinuar, variantet e reja po prekin kryesisht të rinjtë e pa vaksinuar.

Top Channel