Kancelarja gjermane, Angela Merkel kombinon vaksinat anti Covid/ Pas Astra Zeneca-s merr Moderna-n

22/06/2021 21:28

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka zgjedhur Moderna-n si dozë të dytë të vaksinës anti Covid, ndërsa dozën e parë ishte e kompanisë AstraZeneca.

Një zëdhënës i qeverisë konfirmoi se liderja 66-vjeçarja u vaksinua disa ditë më parë. Ndërsa dozën e parë e ka marrë në muajin prill, shkruan BBC.

Jam e lumtur që sot kam marrë vaksinën e parë AstraZeneca. Dua të falenderoj të gjithë ata që janë përfshirë në fushatën e vaksinimit si dhe të gjithë të vaksinuarit. Vaksinimi është çelësi për të kapërcyer këtë pandemi”, u shpreh Merkel, në muajin prill.

Ekspertët besojnë se kombinimi i vaksinave të koronavirusit mund të jetë një ide e mirë, por është shumë herët të thuhet me siguri.

Në mars, Gjermania, së bashku me vendet e tjera evropiane, ndaluan shpërndarjen e vaksinës AstraZeneca pasi u raportuan një numër rastesh të mpiksjes së gjakut.
Gjermania më parë kishte kufizuar përdorimin e goditjes në moshën mbi 60 vjeç, por tani është vendosur ta ofrojë atë për të gjithë të rriturit, raporton transmetuesi gjerman Deutsche Welle.

Pas një fillimi të ngadaltë, përhapja e vaksinimeve në Gjermani u përshpejtua javët e fundit. Më shumë se gjysma e popullsisë së vendit tani ka marrë dozën e parë të një vaksine.
Në prill, zëdhënësi i zonjës Merkel shkroi në Twitter një foto të certifikatës së saj të vaksinimit për të treguar se ajo kishte marrë injeksionin.

Ka pasur disa studime të kryera mbi përzierjen e vaksinave të ndryshme.
Një studim në Mbretërinë e Bashkuar zbuloi se të rriturit kishin më shumë të ngjarë të raportonin efekte anësore të lehta dhe të moderuara pas përzierjes së dozave të vaksinave AstraZeneca dhe Pfizer.

Top Channel