Tragjike në SHBA/ 4 të vdekur, mes tyre 2 të mitur pas të shtënave me armë zjarri

09/06/2021 21:40

Katër njerëz mbetën të vdekur, përfshirë dy të mitur, pas një  sërë të shtënash me armë gjatë 3 orësh në zonën e Kansas City në SHBA.

Vetëm fundjavën e kaluar, të paktën 16 njerëz vdiqën dhe më shumë se 40 u plagosën në të shtënat e shumta në të gjithë vendin.

Sulmet e së martës ndodhën në të dy anët e lumit Missouri,  në Kansas City, Missouri dhe në Kansas City, Kansas.

Sipas raportimeve, e gjitha filloi rreth mesditës kur policia e Kansas iu përgjigj një skene me të shtëna dhe gjeti një djalë 15-vjeçar që kishte marrë një plagë me armë pranë një shkolle fillore.

Ai vdiq nga plagët, sipas një njoftimi për shtyp nga autoritetet policore.

Një i dyshuar iku nga vendi i ngjarjes në një automjet dhe ende nuk është kapur.

Rreth 90 minuta më vonë, policia përtej lumit u thirr në lidhje me të shtënat dhe një viktimë u gjet dhe u dërgua në një spital ku ata e shpallën më vonë të vdekur.

KCPD u thirr gjithashtu në një tjetër ngjarje me të shtëna armësh rreth 30 minuta më vonë afër Sycamore Park, ku ata zbuluan një viktimë të mitur.

Kryetari i Kansas City, Missouri, Quinton Lucas bëri thirrje për t’i dhënë fund dhunës që po mundon të dy qytetet.

Top Channel