Pilotin australian e zë gjumi – fluturoi jashtë kursit për 40 minuta, para se të rikontaktonte Kontrollin e Trafikut Ajror

27/05/2021 22:49

Një pilot me përvojë i Queensland që ishte shumë i lodhur, ra në gjumë përderisa ishte në ajër, ka zbuluar një hetim nga Byroja Australiane e Sigurisë së Transportit (ATSB).

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, piloti kishte udhëtuar me një Cessna 208B në një fluturim nga Cairns për Redcliffe, në veri të Brisbane, në korrik të vitit të kaluar kur ndodhi incidenti i urgjencës.

Një raport i ATSB-së tha atë ditë, se Kontrolli i Trafikut Ajror (ATC) u përpoq të bënte kontakt me pilotin kur avioni ishte afër Bregut të Diellit, por nuk pati asnjë përgjigje.

“Në atë kohë, ose për 40 minutat e ardhshme”, tha raporti.

Kur përpjekjet e mëtejshme për të arritur pilotin dështuan, ATC kërkoi një pilot aty pranë Royal Flying Doctor Service (RFDS) për të provuar dhe kapur avionin e lehtë, por kjo gjithashtu nuk arriti të tërhiqte vëmendjen e pilotit.

Dhe vetëm kur aeroplani kishte fluturuar më shumë se 110 kilometra larg destinacionit të tij të synuar, piloti u zgjua dhe bëri kontakt.

Raporti tha se piloti dukej “jo i kthjelltë” kur piloti u lajmërua për herë të parë, dhe më vonë kishte raportuar se ndihej “i hutuar” kur filloi së pari zbritjen e tyre.

Sidoqoftë, piloti kishte shkuar për të ulur avionin në Gold Coast Airport pa asnjë problem, thuhej në raport.

Ai gjithashtu tha se piloti, i cili kishte 20,000 orë përvojë fluturimi dhe kishte përvojë 12 vjeçare në fluturime, raportoi të kishte “gjumë të çrregullt” natën para fluturimit, e cila ishte një dukuri e rregullt.

“Piloti raportoi se ndihej pak i lodhur ditën e incidentit, por ishte në rregull për të fluturuar”, tha raporti.

Piloti gjithashtu raportoi që kishte ngrohësin dhe kabina ishte “mjaft e ngrohtë”, gjë që ata besuan se mund të ketë kontribuar në rënien në gjumë. /Telegrafi/

Top Channel