Muaji i Ramazanit nis nëpër botë, mes sakrificës … e kufizimeve të pandemisë (fotot)

13/04/2021 19:41

Ky është Ramazani i dytë që vjen në pandeminë e koronavirusit dhe disa komunitete po celebrojnë mes kufizimeve.

Agjerimi konsiderohet ai akt adhurimi e sakrifice, që i bën muslimanët të ndjehen më pranë Zotit, me këtë rast duke forcuar shëndetin dhe disiplinën shpirtërore.

Në këto pamje nga vende të ndryshme të botës shihen përgatitjet në ditën e parë të Ramazanit.

Ramazani bie në muajin e nëntë të kalanderit hënor islamik dhe nis me daljen e hënës së re, e njohur me emrin ‘hilal’.

FOTO GALERI
1/14
Xhamia Diyanet ne Washington, SHBA

Top Channel