Në Mostar të Bosnje Hercegovinës po mbahen zgjedhjet e para lokale pas 12 vitesh.

Zgjedhjet po mbahen teksa vendi po përballet me rritjen e rasteve të reja me koronavirus, ku ka shqetësime se kjo gjë do të bëjë që votuesit të mos dalin në zgjedhje.

Tridhjetepesë këshilltarë të qytetit do të zgjidhen sipas rregullave të reja zgjedhore të qytetit të Mostarit. Këta këshilltarë të qytetit më pas do të votojnë për të zgjedhur kryetarin e ri të qytetit.

Qendrat e votimit janë hapur në orën 07:00 dhe do të mbyllen në orën 19:00. Rezultatet paraprake pritet të dalin rreth mesnatës.

Numri i rasteve të reja me koronavirus dhe vdekjeve nga ky virus në Bosnjë e Hercegovinë është rritur ndjeshëm në javët e fundit dhe autoritetet shëndetësore deri më tani kanë raportuar për 105,000 raste dhe mbi 3,600 të vdekur.

Me qëllim që të shmangin rrezikun e infektimit, votuesit në qendrat e votimit u kërkohet që të mbajnë distancë fizike, të vendosin maska dhe të lajnë duart. Atyre po ashtu u matet temperatura dhe qendrat e votimit vazhdimisht dezinfektohen.

Zgjedhjet lokale në mbarë vendin u mbajtën më 15 nëntor, ku partitë opozitare fituan dy nga qytetet më të mëdha në Bosnjë e Hercegovinë.

Rezultatet zgjedhore ishin goditje për nacionalistët në pushtet në mes të një vale të pakënaqësive të mëdha lidhur me menaxhimin e pandemisë së koronavirusit.

Tetorin e kaluar, Gjykata Evropiane për të Drejtat e Njeriut dënoi Bosnjën për dështimin që të ndryshoi Ligjin e zgjedhjeve dhe të lejojë që zgjedhjet lokale të mbaheshin në Mostar.

Mostari ka një popullsi prej mbi 100,000 banorësh. Në perëndim të qytetit jetojnë kryesisht kroatët e Bosnjës, ndërkaq në lindje myslimanët bosnjakë.

Boshnjakët dhe kroatët e Bosnjës u bën bashkë kundër serbëve etnikë gjatë luftës së Bosnjës më 1992-95. Por, dy komunitetet po ashtu kanë zhvilluar beteja të ashpra në Mostar dhe në pjesë të tjera.

Qyteti i Mostarit reflekton situatën e tensionuar në mbarë vendin pas Marrëveshjes së Dejtonit të arritur më 1995, e cila e la Bosnjën të ndarë në dy rajone autonome – Federatën kroate boshnjake dhe Republikën Srpska të banuar me serbë etnikë – që bashkohen me një qeveri të dobët qendrore në Sarajevë.

Top Channel