Misteret e ikonave më të famshme botërore

13/12/2020 22:57

Ka disa vepra arti dhe arkitekture që janë të njohura në të gjithë botën.

Por nëse studion pak historinë e disa prej tyre, do të zbuloni se shumë prej tyre përmbajnë shumë mistere.

FOTO GALERI
1/12
Apartamenti në katin e sipërm të Kullës Eiffel. Gustave Eiffel, njeriu që ndërtoi monumentin më të famshëm të Francës, ndërtoi dhe një apartament për vete në katin e saj më të lartë. Ai shpesh e përdori atë për të pushuar dhe për të pritur mysafirë. Në një rast ai pati një bisedë të gjatë me Thomas Edison. Apartamenti përmban një kuzhinë, banjo, dy dhoma gjumi, dhe natyrisht, ka pamje spektakolare. Sot ajo shërben si një muze.

Top Channel