Biden presidenti i ri i SHBA/ Johnson: Do punojmë  për të mbrojtur vlerat e interesat e përbashkëta

08/11/2020 21:36
Kryeministri britanik Boris Johnson

Kryeministri britanik Boris Johnson deklaroi sot se ai dhe presidenti i zgjedhur amerikan Joe Biden ndajnë një besim në demokraci, të drejtat e njeriut, fjalën e lirë dhe tregtinë e lirë.

Johnson tha se ka “më shumë që e bashkon sesa e ndan” atë me Biden, ndërsa u zotua të punojnë së bashku për të mbrojtur vlerat dhe interesat e përbashkëta, transmeton BBC.

“Shtetet e Bashkuara janë aleati ynë më i afërt dhe më i rëndësishëm dhe kjo ka qenë presidenti i rastit pas presidentit, kryeministri pas kryeministrit nuk do të ndryshojë,” tha ai.

Johnson tha se fitorja e Biden do të shënojë një ndryshim të madh në politikën e SHBA mbi ndryshimin e klimës, pasi Donald Trump më herët tërhoqi vendin nga marrëveshja për ndryshime klimatike e Parisit.

“Unë mendoj se tani me presidentin Biden në Shtëpinë e Bardhë kemi perspektivën reale të udhëheqjes globale amerikane në trajtimin e ndryshimeve klimatike”,  tha kryeministri britanik.

Top Channel