Turqi, vajza 14-vjeçare shpëtohet nga rrënojat 58 orë pas tërmetit në Izmir

02/11/2020 08:51
Vajza e mitur

Një vajzë 14-vjeçare u shpëtua nga rrënojat 58 orë pasi një tërmet 6.6 ballësh tronditi qytetin turk Izmir në bregun e Detit Egje

Pasi iu ofrua ndihma e parë, Idil Sirin u dërgua në një spital lokal.

Deri më tani, ekipet e Agjencisë së Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave (AFAD) kanë shpëtuar 105 njerëz nga rrënojat, ndërsa aktivitetet e kërkim-shpëtimit vazhdojnë.

Turqia është ndër zonat sizmike më aktive në botë, ndërsa ka pësuar tërmete shkatërruese edhe në të kaluarën.

Top Channel