Bojkoti i Superiores/ ‘Jo shantazh me futbollin’ Fidel Ylli në Top Talk: Kokëdhima do të rregullohet me Ramën ndaj kërkon takim, bashkë me Dukën ta lënë politikën

15/09/2020 16:08

Fidel Ylli deputeti i Partisë Socialiste i ngarkuar nga kryeministri Edi Rama si personi përgjegjës për të negociuar me Ligën Profesioniste për të zgjidhur ngërçin e krijuar, ishte i ftuar ditën e sotme në emisionin Top Talk në Top Channel.

Pas bojkotit të futbollit nga klubet e Superiores, sot ka reaguar  edhe qeveria, ku Ministrja e financave Anila Denaj dhe deputeti Fidel Ylli deklaruan se pa bisedime nuk ka zgjidhje.

Ata bënë të qartë se askush nuk mund t’i bëje shantazh qeverisë, pikërisht këtë e ka deklarua edhe në studion e Top Talk vetë Fidel Ylli.

“Zgjidhen vetëm në tavolinë. Ka struktura. Kryeministri nuk është Zeusi që do të bëjë gjithçka me dorën e tij. Prandaj funksioni me ministri, këshilltarë, drejtorë, dhe secila strukturë bën pjesën e vet. Km bën firmën përfundimtare. Në fund të letrës thuhet se Liga profesioniste e futbollit është e gatshme për të diskutuar me strukturat për gjetjen  e kompromisit. Pra kanë bërë kërkesë për të folur me strukturat. Pra në momentin që bëhet shkresë mua si relator i ligjit të sportit më thërret Rama dhe më thotë si do operojmë. I thash që duhet një autorizim nga ti për ta diskutuar. U bëmë një grup pune Ishim 5 veta që prisnim ligën, pas bisedës me zotin Libohova. Më merr dhe më thotë të falendroj dhe që je i autorizuar. Caktuam datën e orën, por liga mori drejtim tjetër. Nuk merrem me teori konspirative por me fakte” tha

“Kjo përkthehet se dua ta krahasoj si i erdhi momenti i firmosjes Serbi Kosovë, Erdhi direkt te Trump apo pas negociatave të Grenell, Pra i autorizuar isha unë, që problemet e tyre ti diskutonim”

“E thash edhe sot. Që liga ku i ka zyrat? Liga nuk ka zyra. I ka të Air Albania. Që kjo është pronë e Federatës. Është totalisht kështu. Kur Liga ka bërë një kërkesë, kur thotë dua të takoj dhe km tregohet i gatshëm dhe vë në lëvizje relatorin e sportit por ata nuk vijnë. Pse kryeministri do merret me këto? E ke atë teorinë Kap ça të Kapësh? Kështu është bërë”

“Duka kur i ka marrëdhëniet e mira me KM, i merr stadiumin. Marrëdhënia e tyre ka qenë shumë e mirë. Nëse ka problem të mos e linte ligën në këtë gjendje. Presioni i tyre është që të flasë me kryeministrin. Ca do Koço Kokëdhima të pajtohet me kryeministri? Se tani çkuptim ka?”
“Koço Kokëdhima dhe Armando Duka ta lejnë politikën, se erdhi prilli dhe ta mundit Ramën aty. Qeveria nuk ecën me presione.” tha Fidel Ylli.

Top Channel