Basha takim me Haradinajn: Në dialogun Kosovë-Serbi i domosdoshëm koordinimi mes SHBA dhe BE

20/07/2020 20:33

Kryetari i PD-së, Lulzim Basha gjatë vizitës në Kosovë është takuar edhe me ish-kryeministrin, Ramush Haradinaj, njëherësh kryetar i AAK.

Basha ka thënë se diskutoi me Haradinajn se si Shqipëria duhet të ndihmojë Kosovën, por në asnjë rast të flasë në emër të saj.

Më tej ai shtoi se u fol konkretisht për disa projekte mes të cilave edhe ato për një akses konkret të Kosovës në portet shqiptare si dhe për ndihmën që po jep Kosova ndaj operatorëve turistikë shqiptarë gjatë këtij sezoni veror në kohë pandemie.

Statusi i Lulzim Bashës:

Me kënaqësi të veçantë takova sot në Prishtinë. Kryetarin e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, zotin Ramush Haradinaj.

Ramush Haradinaj dhe familja Haradinaj janë simbol i luftës për lirinë e Kosovës. Familja Haradinaj i dha Kosovës dy prej heronjve të saj, ndërsa vetë Ramush Haradinaj i ka shërbyer gjithmonë me vetëmohim si në luftë e në paqe.

Haradinaj jo vetëm bëri luftën, por edhe e mbrojti luftën e drejtë për pavarësinë e Kosovës para drejtësisë ndërkombëtare.

Gjatë bisedës vëllazërore shkëmbyem ide dhe mendime në lidhje me situatën që po kalojnë Shqipëria dhe Kosova.

Diskutuam për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, domosdoshmërinë e një koordinimi mes partnerëve tanë strategjik SHBA dhe BE në këtë proces, i cili si produkt final duhet të ketë njohje reciproke mes Republikës së Kosovës dhe asaj të Serbisë. Ndamë të njëjtin qëndrim se tërësia territoriale e Kosovës, e cila u fitua me gjak është e panegociueshme dhe e padiskutueshme.

Ndamë mendime të vyera për mënyrat e bashkëpunimit dhe ndihmës që duhet dhe mund të japë Shqipëria në këtë proces, por në asnjë rast ajo nuk mund dhe nuk duhet të flasë në emër të Kosovës.

Folëm për sfidat ekonomike që kanë përpara të dy vendet tona, për projekte të përbashkëta që do t’i shërbejnë zhvillimit ekonomik dhe punësimit. Folëm konkretisht për disa projekte mes të cilave edhe ato që mundësojnë akses konkret, dhe jo në letër të Kosovës në portet shqiptare.

Në këto ditë të vështira për ekonominë dhe turizmin shqiptar, janë qytetarët e Kosovës që po ndihmojnë operatorët turistikë, dhe po i japin sado pak frymëmarrje ekonomisë dhe ndjehem i keqardhur që në këto ditë të vështira edhe për ta, u duhet të paguajnë tarifën në Rrugën e Kombit. Përsërita zotimin time se kjo rrugë që i afron shqiptarët nuk mund dhe nuk do t’i pengojë më tarifa të lëvizin lirisht në të dy anët e kufirit.

Top Channel