Fotot/ I mbijetoi ‘Gripit Spanjoll’, 108-vjeçari fiton betejën e dhe me Covid-19

15/05/2020 10:51

Një burrë 108-vjeçar është shëruar nga Covid-19, duke mundur kështu pandeminë e dytë të jetës së tij  pasi arriti t’i mbijetonte edhe Gripit Spanjoll kur ishte gjashtë vjeç.

Bëhet fjalë për  Phil Corio i cili ka pushtuar faqet e gazetave në New Mexi, SHBA. Ai është shëruar së bashku me djalin e tij 58-vjeçar, Ronin. Ata filluan të dy të kishin simptoma të Covid-19 në fund të shkurtit dhe fillim të marsit.

Ron tha që simptomat ishin të buta dhe filluan si dhimbje të fytit përpara se të përparonin në kollë të rëndë dhe vështirësi në frymëmarrje. Një javë më vonë, Phil gjithashtu kishte një dhimbje të fytit, kollë dhe filloi të vjella dhe të konfirmohej me covid-19.

“Babai im hyri në banjë dhe atëherë dëgjova një përplasje”, tha Ron për Gazetën Albuquerque. “Ai ishte zbehur dhe ra përsëri në dysheme. Unë e gjeta atë me sytë e tij të hapur, por ai nuk po fliste, kështu që unë thirra një ambulancë.”

Phil tha që fillimisht mendoi se ai kishte grip sepse nuk kishte raportuar raste në NewMexico në atë kohë dhe i përshkroi simptomat njësoj si të kesh grip.

FOTO GALERI
2/6

Top Channel