Paniku i koronavirusit ul me $444miliardë pasurinë e më të pasurve të botës, Jeff Bezos e Bill Gates më të prekurit

29/02/2020 16:37

Frika e koronavirusit të ri ka shkaktuar rënie drastike të vlerës së aksioneve në tregjet globale, duke cunguar pasuritë e manjatëve më të pasur të botës, pasuria totale e 500 prej të cilëve ka rënë me $444miliardë që prej daljes së patogjenit misterioz.

Rrjedhimisht ata që e pësuan më shumë ishin tre më të pasurit e botës Jeff Bezos i Amazon, kreu i Microsoft Bill Gates, dhe manjati francez Bernard Arnault, pasuritë e të viëlve ranë me 30 miliardë dollarë, sipas agjencisë Bloomberg.

Gates tha alramin dje për koronavirusin, duke shruar se po sillet si një patogjen i një herë në njëqind vjetësve, me mundësi për të vrarë më shumë se pandemia e grupit në 1957.

Atë vit 2 milionë njerëz vdiqën në të gjithë botën prej sëmundjes që OBSH quajti ‘gripi aziatik’.

Elon Musk, personi i 25-të më i pasur në botë kishte humbjet e katërta më të mëdha me 9 miliardë dollarë.

Prej fillimi të vitit 500 njerëzit më të pasur të votës e kishin shtuyar pasurinë e tyre me rreth 78 miliardë dollarë.

FOTO GALERI
1/4
Njeriu i trete me i masur ne bote Bernard Arnault, me gruan Helene Arnault, dhe te bijen, presidente e grupit Louis Vuitton, Delphine Arnault

Top Channel