33 ushtarë turkë të vrarë nga sulmet ajrore në Siri; Erdogan mban takim emergjence

28/02/2020 15:13

Raportime nga terreni në Siri flasin për të paktën 33 ushtarë turkë të vrarë nga sulmet ajrore në rajonin veriperëndimor Idlib.

Përshkallëzimi mes Rusisë që mbështet forcat qeveritare siriane, dhe Turqisë, ka bërë që presidenti Rexhep Tajip Erdogan të mbledhë këshillin e udhëheqësve ushtarakë.

Deri tani mediat turke thonë se sulmi erdhi nga forcat qeveritare siriane të Assad dhe jo nga Rusia por situata është rënduar dhe të gjitha vendet e përfshira në konflikt kanë përshkallëzuar angazhimin e tyre përballë konfrontimeve të reja.

Top Channel