Turqia kërkon nga SHBA sistemet Patriot teksa ushtarët vriten në kufi me Sirinë

20/02/2020 21:27

Qeveria turke raportohet se ka kërkuar nga homologët amerikanë të dërtojë në kufijtë e saj sistemet e mbropjtjes raketore Patriot pas njoftimit të vdekjes së dy ushtarëve të Turqisë dhe plagosjen e pesë të tjerëve në sulmet ajrore në veriperëndim të Sirisë.

Kërkesa është e ngarkuar me një sërë faktorësh politikë siç është dhe debati Turqi-SHBA për blerjen e sitemeve ruse S-400 dhe rrezikon të zgjerojë konfliktin nëse raketat amerikane rrëzojnë avionë të Rusisë.

Top Channel